דיקור סיני דלקות אוזניים

הורים רבים מוטרדים מדלקות אוזניים חוזרות של ילדיהם הקטנים, בעיה אשר פוגעת באיכות חיי הילד וגם בהורה המודאג. הילד סובל מכאבים חזקים אשר טורדים את מנוחתו, וחוסר השקט משפיע גם עליכם. לרפואה הסינית יש פתרון טבעי להקלה על הכאבים וניקוז הנוזלים. הטיפול המוצע יעיל הן כטיפול לבעיה חריפה, כזו שמפריעה כאן ועכשיו, והן כטיפול מונע להישנות הבעיה ממנה סובל ילדכם. ייתכן שאפילו לא תזדקקו לפנות לניתוח ה"כפתורים" כמו שחשבתם... 

קצת רקע...

דלקת האזניים החריפה של האוזן התיכונה ( Acute Otitis Media )  נפוצה בקרב כ-35% מהילדים אשר סובלים ממחלת חום ומגיעים אל רופא המשפחה. לרוב היא מופיעה לראשונה בתקופה בה צצות השיניים הראשונות, הילד בוכה תדיר בגלל כאבי הדלקת, וניתן לראות אותו מגרד ומושך באוזניים, חסר שקט וייתכן ויקיא הרבה. בנוסף, ייתכן מאוד שחום גופו יעלה וזה לבטח יאותת לכם ההורים כי ישנה בעיה הדורשת טיפול. במיוחד אם דפוס זה חוזר על עצמו שוב ושוב.

בעיות נפוצות - ילדים ותינוקות

דלקות אזניים

הסיבה המערבית לדלקות אוזניים חוזרות בילדים והטיפול בה
חלל האוזן התיכונה מחובר אל מערכת הנשימה העליונה על ידי התעלה האוסטכיאנית (Eustachian tube)  המקשרת בין החלל ללוע האף. על פי הרפואה המערבית,מחלות ויראליות של דרכי הנשימה העליונות, חסימה אנטומית, תגובה אלרגית או רפלוקס עלולים לגרום להצטברות נוזלים בחלל זה, ואלה יגרמו להפרשת נוזל רירי, אשר מזדהם בעקבות לחץ שלילי וגורם לדלקת.
הרפואה המערבית גורסת כי גורם מרכזי לבעיה זו הוא מבנה לא מפותח דיו של חלל האוזן התיכונה אשר מקשה על ניקוז הנוזלים בצורה סדירה, ישנם עוד גורמים משניים כמו גורמים סביבתיים, סוציו-אקונומיים ועוד.


הטיפול שמציעה הרפואה המערבית הוא בדרך כלל מחזור טיפול אנטיביוטי (למשך 7-10 ימים) עד להיעלמות סימני הדלקת והפחתת הכאבים ו...עד לדלקת הבאה, אז סביר ששוב יומלץ לכם על טיפול אנטיביוטי. במצב של החמרה נוספת והישנות הבעיה יוצע להורים ניתוח "כפתורים" . זהו הליך בו מוחדר מעין נקז לעור התוף באוזן, האמור לנקז את הנוזלים ולייבשם וכך למנוע ירידה בשמיעה, אך לא כך בפועל...ברוב המקרים טיפול זה אינו יעיל כמצופה וגורם לילד תחושת סבל ואי נוחות, ובמקרים רבים הנוזלים פשוט חוזרים להופיע... והדלקת שוב מציקה.
בפועל, הטיפול האנטיביוטי הוא אכן יעיל לטיפול במצבים חריפים, ובתחילה נדמה כי הוא אכן "עושה את העבודה" ומרגיע את הדלקת, אך לדעתי הוא בעצם שווה ערך לפעולה של כיבוי שריפה, הילד יהיה שקט עד לסיום מחזור האנטיביוטיקה... ואז שוב תופיע הדלקת, שוב כאבים,  אנטיביוטיקה וחוזר חלילה, עד להמלצה לניתוח הכפתורים אשר אמור להציל את המצב, אשר גם ידוע ככזה שאינו פותר את הבעיה.
חשוב לומר, אינני סבור כי האנטיביוטיקה אינה חיונית כלל, לדעתי היא פשוט לא הכרחית במצב זה אשר אינו מצב מסכן חיים, ואם ניתן למצוא פתרון טבעי לבעיה שכזו ובעזרת תזונה נכונה לצמצם את הלחות בגופו של הילד ולהוריד את סיכוייו ללקות שוב בדלקת, אז למה לא לבחור קודם בטיפול שכזה? כך תחסכו הרבה זמן, כאב ראש ובעיקר כאב לב.

דלקות אוזניים בילדים ברפואה הסינית

לפי הרפואה הסינית,שורש הבעיה אינו נעוץ כלל במבנה האוזן, שכן שיעור הילדים הסובלים מדלקות אזניים במערב גדול פי כמה וכמה משיעור הסובלים מהן בסין, האם מבנה חלל האוזן התיכונה אצל ילדי סין שונה משל ילדינו? אתם בטח מנחשים את התשובה...

​חברת שפע היא התשובה .

הרגלי תזונה לקויה כמו שלנו במערב, גיוון רב מדי של מזונות בארוחה אחת, ובעיקר כמות גדולה של מזון שניתן לילד בכל ארוחה, פוגעים בקיבה ובטחול ומהווים גורם עיקרי לדלקות האזניים החוזרות, הכרוניות. המזון הרב אינו מתעכל בצורה ראויה בקיבה ומצטבר בה, וללא התמרה תקינה של המזון לאנרגיה מתווספת גם עייפות רבה, והילד יסבול מסימני לחות עודפת דוגמת נזלת, אף גדוש והקאות חוזרות ונשנות.

נוסף על כך, האנטיביוטיקה הניטלת מהווה גורם משני לדלקת- נטילה ממושכת של אנטיביוטיקה (הנובעת מהצורך לטפל בדלקת בכל פעם שהיא חוזרת), פוגעת ברירית המעי ובחיידקים הטובים הנמצאים עליה וחיוניים לפעילות עיכול תקינה, מכאן שוב קצרה הדרך לפגיעה בטחול ובקיבה, והכנסת קור לגוף (לאנטיביוטיקה איכות מקררת לפי הרפואה הסינית, וזו מהווה פתרון זמני הולם לחום הנוצר במצבי דלקת)

גורמים לדלקת חריפה יכולים להיות חשיפה לקור ו/או רוח באופן ממושך (דוגמת בריכה, מים קרים מדי, יציאה ממקלחת חמה אל אקלים קר וכד').בסימני הדלקת, הרפואה הסינית מחלקת את דלקות האזניים לדלקת חריפה או דלקת כרונית, במקרי דלקת חריפה נבחין בסימנים כמו חום וכאבים, גרון נפוח, אף גדוש בנזלת או אף דולף, ירידה בשמיעה, צרחות, קושי להירדם בלילה, עצבנות, חוסר שקט, ועצירות. לעומת זאת, במצבים של דלקת כרונית נוכל להבחין בבעיה שנמשכת זמן רב ללא החלמה, תיתכן הפרשה צלולה ומימית מהאוזן היוצאת ממנה לסירוגין. חולשה ועייפות, חיוורון, הזעות לילה, חוסר תיאבון ועוד.הטיפול בדלקות אוזניים ברפואה הסינית

הטיפול בדלקות אזניים חוזרות ברפואה הסינית הינו טיפול משולב. יש לזכור כי לכם, ההורים יש תפקיד חשוב ביצירת סביבת תזונה בריאה ונכונה לילדכם, כמו גם הקניית הרגלי תזונה נכונים ומתן דגש על נושא זה. בנוסף, ניתן לטפל בדלקות האזניים באמצעות דיקור פשוט של מספר נקודות ומתן מרשם צמחים אשר ניטל בצורת משקה אשר ניתן להמתיקו. תוך מספר טיפולים ניתן יהיה להבחין בשיפור, עד כדי אי הישנות הדלקות, אך חשוב לזכור- גם לכם כהורים אחריות טיפולית. צרו קשר בכל שאלה ואשמח לסייע.רוצה לדעת עוד על הטיפול בדלקות אזניים חוזרות ? יש לך שאלה?
השאר/י פרטים ואשוב בהקדם:

בקשתך נשלחה בהצלחה! אשוב בהקדם