דיקור סיני

"המטפל בעצמו רק בעת מחלה, משול לאדם צמא שרק עתה החל לחפור באדמה על מנת למצוא באר מים"

מי מאיתנו לא מכיר אנשים שכבר התרגלו "לחיות עם הכאב"? אם זו חברה שמתלוננת על כאבי המחזור שהופכים אותה למפלצת אחת לחודש, או כאבי הגב התחתון שלא עוזבים את החבר לעבודה, בדיוק כאן שווה להזכיר להם את צמד המילים " דיקור סיני ".

דיקור סיני יעיל מאוד לטיפול והקלה על כאבים במגוון בעיות כמו בעיות אורטופדיות, כאבי מחזור ובעיות אי-פריון, בעיות נשימה, כאבי ראש, בטן, גב, ובכל בעיה המערבת כאב, זה שלא צריך להיות בחיינו. הטיפול יכול להיות גם טיפול מונע, המחזק את יכולת ההתמודדות של הגוף ועמידותו בפני מחלות, כאלה המגיעות מן הסביבה החיצונית, או אלו הנובעות מחוסר איזון פנימי בין האיברים. 

 

דיקור סיני

​בסין שלפני 2,500 שנה שלט בממלכה האדירה הקיסר צ'ואו. הקיסר, אשר ביקש לחבר בין כל חלקי הממלכה האדירה בדרך יעילה ופשוטה, מצא דרך תקשורת חכמה שתאפשר תנועה, תנועה מתמדת של סחורות, מזון וגדודים ממקום אחד למשנהו בקלות ובמהירות. השיטה התבססה על סלילת דרכים רחבות שנפרשו בצורת שתי וערב על אדמות סין והיוו עורקים המחברים את לב לבה של הממלכה, ארמון הקיסר, אל אחרון האיכרים שנמצא אי שם באופק, בסוף הממלכה- סוף העולם. כמו אותו הקיסר, גם היום, אחרי 2,500 שנה, השאיפה היא לחבר את הארמון- הלב, לכל חלקי הממלכה באמצעות מסלולי המרידיאנים, הם שיגיעו עד האצבע הקטנה שברגל- עד סוף העולם.

כדי לוודא תנועה חלקה ומתמדת, לחבר את המנותק ולהניע את התקוע.

מדוע דיקור סיני?

בדיקור סיני אנו נעזרים בנקודות אשר על גבי המרידיאנים כדי להניע ולסייע לגוף ביכולת הריפוי העצמית שלו. בכל טיפול המטרה היא שונה אבל העיקר הוא הנעה, מטרת הטיפול יכולה להיות חיזוק צ'י או חיזוק דם, ייזוע, פיזור, חיזוק ועוד. הטיפול יכול להתמקד בבעיה חמורה וחריפה שצצה לאחרונה או לחילופין בבעיה כרונית וארוכת טווח הפוגעת באיכות חיי המטופל ומשבשת את שגרת יומו.

אז איך דיקור סיני עובד?
מפת המרידיאנים בגוף מכילה 12 מסלולים ראשיים אשר כל אחד מהם משוייך לאיבר אחר, המפה מציינת את מיקומן המדויק של מאות נקודות שונות ברחבי הגוף כאשר לכל נקודה אופי משלה, איכות ותפקיד פיזי ו/או מנטלי. נקודות שונות יכולות לטפל בבעיה שונה כמו שיעול, כאבי בטן, ראש וכו'.

כאשר ישנו חוסר איזון באיבר או איזור כלשהו בגופנו, מערכת המרידיאנים מבטאת את חוסר הזרימה באמצעות כאב, זוהי שפת גופנו. חוסר הזרימה יכול להתבטא בעודף או חוסר של צ'י, דם, ליחה, לחות, יין, יאנג, וכו'. מטרת הטיפול היא לאבחן את השדות הבלתי מאוזנים במערכת, ולבחור את הנקודות המתאימות לכל מטופל בהתאם לאבחנה שנקבעה לו.

מעבר לתפקידה של כל מחט לפי אופיה של הנקודה שנבחרה, דיקור סיני הוכח כמסייע בהפגת תחושת סטרס ומתח בגוף על ידי עידוד מערכת העצבים בגופנו לשחרור אנדרופינים- נוגדי כאב טבעיים המסייעים לנו לשיפור מצב הרוח וההרגשה הכללית.

 

מהו דיקור סיני לפי חמשת האלמנטים?

ברפואה הסינית המסורתית נעשה שימוש בתיאוריה הנקראת "חמשת המעברים" או "חמשת היסודות" או "חמשת האלמנטים", תאוריה זו מקבילה בין טבע היקום לגוף האדם וכוללת חמישה יסודות: עץ, אש, אדמה, מתכת ומים. יחדיו היסודות מרכיבים מעגל בעל זרימה הרמונית אשר מאפשרת לכל אחד מהם ביטוי הולם. העץ מעץ מזין את האש, האש את האדמה וכן הלאה. לכל אחד מן היסודות ביטוי גם באופי הנקודות אשר נמצאות על פני המרידיאנים, בכל מרידיאן ישנה נקודת עץ, אש, אדמה, מתכת ומים, כאשר אופיה של כל נקודה מותאם לכל יסוד, לדוגמא- כאשר יש מצב בו יש עודף אש בכבד, ויתבטא פיזית בנטיה להתנהגות אגרסיבית, כאבי ראש חזקים באיזור הרקות או מיגרנה, סחרחורות, דימומים מהאף, פנים ועיניים אדומות, טעם מר בפה במשך היום, הפרעות שינה, צפצוף באזניים, לשון אדומה, דופק מהיר וסימנים נוספים, אז נבחר, בהתאם למכלול הסימפטומים, להשתמש בנקודת האש שעל מרידיאן הכבד, כך נוכל לווסת את האש, להוריד את הלחץ שנוצר באיזור הראש, ולסייע באיזון המטופל.

  

איך מתקיים הטיפול בדיקור סיני?

הטיפול בדיקור סיני יכול להיעשות כאשר המטופל שוכב או יושב בתנוחה הנוחה לו, והמחטים בהם נעשה שימוש הינן דקות מאוד, סטריליות וחד פעמיות. מספר המחטים בטיפול משתנה בהתאם לאופי הבעיה. דיקור סיני עצמו אינו כואב, עם זאת- ייתכן ובמהלך הטיפול תורגש תחושת זרם, חום, נימול, כבדות או עקצוץ באזור הדיקור או בגפיים. הטיפול בדיקור סיני ובחירת הנקודות מותאמים לכל מטופל באופן אישי.האם הדיקור הסיני הוא בהכרח במקום בו ממוקמת הבעיה? 

לא בהכרח. לעיתים קרובות המטפל יבחר להשתמש ברשת המרידיאנים להקלה על כאב במקום אחד באמצעות נקודה רחוקה, כאשר שיטת הדיקור מתבססת על איזון הגוף באמצעות טכניקות של שיקוף והדמית הגפיים למערכות שונות בגוף. לעיתים קרובות אף יעדיף לדקור מקום רחוק מאיזור הפגיעה שהוא איזור רגיש, כך ניתן להימנע מתגובת כאב במקום הפגוע, אי נוחות של המטופל, וחשוב מכך- בהמשך הטיפול נוכל להבין האם באמת ישנה הקלה בכאב במגע ישיר על האיזור.

​מהו פרק הזמן הנדרש לטיפול בדיקור סיני?
זמן הטיפול בדיקור יכול לנוע בין 30 דקות לשעה, כאשר ישנן שיטות דיקור שונות ולכל אחת מהן נדרש פרק זמן שונה, זמן הטיפול ישתנה גם בהתאם לגיל המטופל (ילד או מבוגר), בעיית המטופל וחומרת הבעיה ממנה הוא סובל, במידה ומדובר בילד החושש ממחטים ניתן להשתמש בשיטת השונישין הנפלאה לטיפול במגוון בעיות ילדים. 

יש לך שאלה על בעיה שכואבת לך? מעוניינ/ת להתייעץ? השאירו פרטים ואשוב בהקדם:

Thanks! Message sent.