דיקור סיני התקררות

"בוקר טוב אורן, אני חוששת שתפסתי משהו, אני כולי מצוננת, מרגישה כמו סחבה ולכן לא אגיע אל הטיפול היום, תודה." זה היה נוסח ה-SMS שקיבלתי מאחת המטופלות ביום סתיו אפור, מיד כתבתי לה חזרה, ביקשתי ממנה לאזור כוחות, להתלבש חם ולהגיע אל הקליניקה, דווקא בגלל שהיא לא מרגישה טוב. השתלם לה, אחרי הטיפול כבר נשמה טוב יותר, וביום למחרת קיבלתי הודעה נוספת שהבוקר כבר חזרה לעבודה, אז מה זה היה? קסם? לא ולא, רק רפואה סינית.רפואה מונעת

הרפואה הסינית בבסיסה היא רפואה מונעת. בסין של פעם רופא הכפר העדיף לטפל באנשים הבריאים אשר עובדים בשדה ולא באלו ששכבו חולים בביתם, מתוך ההבנה כי קל יותר לתחזק את הגוף במצב של בריאות טובה מאשר לטפל בו במצב של חולי, אך כמו עם המטופלת שלי, גם בסין, החולים הוצאו ממיטתם, הובאו אל הרופא וטופלו גם הם.

 

נכון, לפעמים צריך לתת לגופנו לחלות, זהו שלב חשוב במעגל ההרס והבניה של מחזור חיינו, מותר לנו מדי פעם לחלות כדי לנוח, להתפנק ולקחת פסק זמן ממירוץ היומיום. אדם בריא עשוי לחלות בצורה נורמלית כפעם עד פעמיים בשנה, לעומת זאת ישנם אנשים החולים פעמים רבות במהלך השנה, "תופסים משהו" או נדבקים בעיקר בעונות מעבר כמו סתיו ואביב ולא מבינים מדוע, זהו בעצם סימן מעיד למערכת חיסונית חלשה הדורשת חיזוק. כך תקטן תדירות המחלות והגוף יגביר חסינותו בפני החיצון.

 

מחוללי המחלה בגופנו והצ'י המגן

​לפי הרפואה הסינית, ישנם שישה גורמים (פתוגנים) חיצוניים שונים אשר עשויים לחולל מחלה בגופנו-  קור, חום, יובש, אש, רוח ולחות. כל אחד מהם עשוי לשבש את האקלים הפנימי של הגוף, ועל מנת להתמודד איתו יש לוודא כי הצ'י והדם זורמים כהלכה ברחבי גופנו.

בגופנו קיים צ'י מגן (defensive qi) הקרוי בסינית wei qi , אנרגיה אשר נעה במרווח שבין העור לשרירים ותפקידה להגן באופן רצוף על גופנו מפלישה של גורמים חיצוניים. כל עוד הצ'י המגן פועל באופן תקין, גופנו יחסום את הפולש החיצוני ולא יאפשר התרחשות מחלה, אך ברגע בו הצ'י המגן חלש או פגוע המחלה תגיע.

במקרה של התקררות הגורמים הרלוונטיים למחלה הם רוח, קור וחום, וכל אחד מהם יתבטא בהתאם לכמה עמוק הצליח לחדור הפתוגן אל שכבות הגוף ובאיזה שלב המחלה נמצאת.

שלבי ההתקררות ברפואה הסינית

שפעת, הצטננות או התקררות הן השלב הראשון בחדירת הפתוגן לגופנו במידה והצ'י המגן לא הצליח להדוף אותו החוצה. בשלב זה הפגיעה הנפוצה ביותר היא מרוח או קור, אשר פוגעים בשכבה החיצונית ביותר של גופנו, ומתבטאת בנזלת שקופה,צמרמורות, עיטושים, כאבי ראש, חולשה כללית, גוף כואב ,צוואר תפוס, ודופק חלש וצף.

​במידה והצלחנו להספיק ו"לתפוס" את הגוף במצב של רוח קור (בשעות הראשונות של הצינון) מטרת הטיפול תהיה לעודד פעולת הזעה ואת פעולת הפיזור של אנרגיית הריאות כדי להוציא את הפתוגן החוצה ושלא יחדור עמוק יותר, בשלב זה נטפל באמצעות דיקור סיני,מרשם צמחי מרפא, גוואשה ושיטות נוספות כ"עזרה ראשונה".

​במצב מתקדם יותר של רוח קור, ובמידה ולא יטופל בזמן, ישתנה הקור לחום. ונבין כי הפתוגן חדר עמוק יותר אל שכבות הגוף, מצב זה ייקרא רוח חום ויתבטא בחום גבוה יחסית, כאבי גרון, דלקת גרון, שיעול, נזלת צהובה ודופק מלא ומהיר.

​עקרון הטיפול ברוח חום יהיה ניקוז של החום והגברת הפעילות האנטי דלקתית בגוף על ידי דיקור סיני וצמחי מרפא, זאת בהתאם לסימפטומים (אם יש יותר ליחה בגרון אז נטפל בנקודות וצמחים מכייחים, אם יש יותר יובש אז נשתמש בצמחים שילחלחו את הריאות).

​לסיכום, באמצעות טיפול פשוט מהר ככל האפשר ניתן לסייע לגוף בסילוק הגורם החיצוני שפלש אליו וחיזוק הגוף. הטיפול ייעשה באמצעות דיקור סיני, מרשם צמחי מרפא ושימוש בתרופות סבתא ויסייע משמעותית בקיצור משך המחלה.רוצה לדעת עוד על הטיפול הטבעי בהתקררות? יש לך שאלה?
השאר/י פרטים ואשוב בהקדם

 

בקשתך נשלחה בהצלחה! אשוב בהקדם

בעיות נפוצות - ילדים ותינוקות

התקררות