רפואה סינית

מהי רפואה סינית?

רפואה סינית הינה שיטת טיפול אשר נולדה בסין העתיקה לפני למעלה מ-2000 שנים, הרפואה הסינית מבוססת על עקרון לפיו האדם הוא מכלול המשלב גוף ונפש, והמתרחש בו הוא חלק בלתי נפרד מן הטבע הסובב אותנו, כל האיברים בו פועלים יחדיו למען קיסר אחד- הלב, בדיוק כמו בממלכת סין בה הקיסר היה לב לבה של הממלכה.
הרפואה הסינית המסורתית מחלקת את גוף האדם ל- 12 איברים עיקריים כגון לב, מעטפת הלב, כבד, כליות, טחול, קיבה, מעי גס, מעי דק, שלפוחית שתן, וריאות. לכל איבר מסלול מוגדר הנקרא מרידיאן ובו זורם כח החיים- הצ'י, בנוסף לצ'י ישנם חומרים נוספים וחשובים כמו דם, יין, יאנג, ונוזלי גוף שונים, אשר תומכים כולם ברקמות הגוף.

הרפואה הסינית נבדלת מן הרפואה המערבית של ימינו גם באופן הבנת המחלה, היא מציבה את האדם במרכז ומסייעת לו להתגבר על המחלה במגוון כלים טיפוליים כמו דיקור סיני, צמחי מרפא, תזונה ברוח הפילוסופיה הסינית, צ'י קונג ושיטות נוספות המעודדות אורח חיים מאוזן יותר. עם זאת, חשוב לציין כי רפואה סינית "מדברת" עם הרפואה המערבית והטיפול אינו בהכרח רק באמצעות אחת מהן.ביסודה, הרפואה הסינית הינה רפואה מונעת, בסין העתיקה היא נועדה קודם לאדם הבריא ורק אז לחולה, פתגם עתיק ברפואה הסינית אומר "מוטב לאדם להתחיל לחפור את הבאר ממנה ישתה עוד לפני שירגיש צמא" , ולכן, כרפואה מונעת, היא מטפלת במקרים רבים בשורש הבעיה.

"...בזמנים עתיקים אותם אנשים שידעו את הטאו, את דרך השמירה עצמית, טיפחו עצמם לפי עקרונות היין והיאנג, שני עקרונות הטבע... הם חיו מרוסנים באכילה ובשתיה, שעות השינה והיקיצה שלהם היו סדורות וקבועות, ולא נתונות לחשק מקרי... כיום האנשים אינם כאלו, הם לוגמים יין כמשקה ומאמצים לעצמם התנהגות חסרת מנוח וסוטה, הם נכנסים אל לשכת האהבה כשהם שיכורים, תשוקותיהם מכלות את כוח החיוניות שלהם..הם אינם יודעים איך למצוא השלמה עם עצמם פנימה. הם אינם מיומנים בשליטה על נפשותיהם... מקדישים את כל תשומת לבם וכל זמנם לשעשועי המחשבה והגוף ובכך מונעים מעצמם את שמחת החיוּת המתארכת..."

מתוך "ספר הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב"

​ספר "הרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב"-  Huang di nei jing su wen, אשר יש המשערים כי נכתב בתחילת המאה ה-3 לפנה"ס, הינו ספר הרפואה הקדום ביותר ברפואה הסינית המסורתית ומהווה בסיס חשוב לשיטות עבודה שמתקיימות עד היום בקליניקה. ספר זה שוזר בתוכו מונחים כמו יין, יאנג ועוסק בתיאוריית חמשת היסודות (עץ, אש, אדמה, מתכת ומים) אשר קושרים באופן הדוק בין התנועה הפנימית בגופו של כל אדם לתנועה הגדולה שבחוץ, בטבע. אותם העקרונות הפועלים על היקום כולו פועלים על בריאותו של האדם כפרט.

 

הספר מנוסח ברובו בצורת שאלות שמציב הקיסר הצהוב לרופא החצר שלו, צ'י-בו, והלה נדרש לענות עליהן תוך שהוא מתאר את היחסים בין איברי הגוף לעונות השנה, תופעות בריאותיות שונות הנובעות מחוסר איזון באיברים ומה על האדם הפשוט לעשות על מנת להגיע לאיזון בין היין והיאנג, שהוא בעצם מהות הבריאות.

 

 ​​​

​"את הטאו הנצחי
לא ניתן לתאר במילים
כל שם אשר אנסה לתת לו
רחוק יהיה משמו האמיתי"

מתוך  "טאו טה-ג'ינג", פרק 1

 ​​​

אחת משלושת מערכות האמונה המרכזיות בסין היא הטאואיזם, פילוסופיה או דת אשר מייסדה נחשב לאו- דזה, חכם סיני אשר על פי הפילוסופיה הסינית חי בין השנים 722-481 לפנה"ס, אך יש הטוענים כי קיומו מוטל בספק. היצירה הספרותית החשובה שכתב, "טאו טה ג'ינג", היא אוסף של 81 שירים קצרים המתארים את יסודות התפיסה הטאואיסטית, וכיצד על החכם לנהוג תוך שמירה על ערכים של צניעות, פשטות, מתינות, והרמוניה עם העולם בו הוא חי.
האגדה מספרת כי ספר הטאו נכתב על ידי לאו- דזה טרם צאתו למסע ממנו לא שב בהרי ההימלאיה, ובספר זה פרש את כל משנתו הפשוטה אודות דרך החיים המומלצת להולכים בדרך.
תורת הטאואיזם נגזרת מן המושג "טאו"-道 , משמעות מילה זו היא "דרך" אך היא מתייחסת בעצם למושג מופשט וחסר צורה, הטאו הוא הדרך להבנת העולם ומפתח להבנת המסתוריות שבבריאה. מושג מרכזי בטאואיזם הוא Wu Wei, המקביל ביהדות ל"שב ואל תעשה", בטאואיזם הכוונה היא לשילוב הנכון בין העשיה ואי העשייה, מיקוד והתכווננות, לאפשר לדברים להתרחש מאליהם.

ספרים רבים שנכתבו על ידי רופאים בתקופות השונות בשושלות סין מעידים כי רפואה סינית התפתחה עם השנים ולא קפאה על שמריה, בכל פעם חוקרים שונים שמו פעמיהם אל עבר תחום שונה (גינקולוגיה, ילדים, עור, נפש וכו') חקרו אותו, צברו בו ידע קליני משמעותי, וביססו תיאוריות אשר תרמו להבנת מנגנון התפתחות המחלה, הגורמים לה, וחשוב מכך- דרכי הטיפול היעילות ביותר בכל מחלה. ​​
תחום נוסף וחשוב שהלך והשתכלל עם השנים הוא אמנות אבחון החולה. אמנות אשר מבוססת על כלים פשוטים כמו התבוננות (פנים, גוף, עיניים, אף, אזניים, לשון וכו'), מישוש (אבחון בטן, דופק וכו'), הרחה, ותשאול, שהרי מטפל אשר שולט באלו ויודע לאבחן היטב את האדם הניצב מולו יחליט גם על הטיפול הנכון ביותר עבורו.

 

 ​​​

הטיפול ברפואה סיניתבקליניקה ישנן מספר שיטות טיפול אשר מהוות מעין "ענפים" בעץ הרפואה הסינית, השלובות זו בזו בכל טיפול בהתאם לסוג הבעיה:• דיקור סיני - זוהי השיטה המזוהה ביותר עם הרפואה הסינית, והמוכרת ביותר, בשיטה זו אנו נעזרים במחטי דיקור דקיקות לטיפול בנקודות רבות      

ברחבי הגוף בהתאם לבעיה, אופיה, ולמטופל עצמו.

• צמחי מרפא - "חוכמת הצמח בשירות האדם", שיטה המאפשרת מתן מרשם צמחים המותאם לכל אדם לפי הבעיה בה נרצה לטפל, צמחי המרפא כוללים חלקים שונים של כל צמח כמו פרחים, ענפים, קליפות, זרעים, מינרלים וחומרים מן החי, כאשר כל אחד מהם בעל פעולה, איכות, וטעם שונים.
• תזונה סינית - כרפואה מונעת הרפואה הסינית לא רק מלמדת אותנו כיצד לחיות, אלא גם כיצד לשמר את כח החיים המולד, לשמור על צ'י חזק ולהימנע ככל האפשר מחולי. ברוח הפילוסופיה הסינית, התזונה הסינית כוללת הנחיה צמודה של המטופל למזונות המומלצים לו לפי טעם, צבע, ואיכות אנרגטית על מנת שיגיע לאיזון ככל הניתן. התזונה הסינית מאפשרת לכל אדם לטפל בעצמו בביתו שלו, באופן פשוט ומעשי.
• צ'י קונג- טכניקת נשימה ותנועה, אשר נועדה לסייע בהזרמת הצ'י ברחבי הגוף, טכניקה זו משלבת סדרות של תנועות המייצגות זרימה מתמדת ברוח חמשת היסודות של הרפואה הסינית ועוסקת בחיבור האדם לשמיים שמעליו, ולאדמה שתחתיו. שיטת הצ'י קונג מועילה רבות בהפגת מתחים, הנעת צ'י ודם וחיזוק הגידים והרצועות הגוף.באמצעות רפואה סינית ניתן לטפל בבעיות ממגוון תחומים:• גינקולוגיה ופריון- כאבי מחזור, אי פוריות, גיל המעבר, דלקות בדרכי השתן, חיזוק גוף האישה לפני הריון, תמיכה בזמן הריון וחיזוק היולדת.
• תינוקות וילדים- דלקות אזניים חוזרות, חולשה של מערכת החיסון, נזלות, דלקות גרון, הרטבת לילה, שלשול, עצירות, אסטמה, אסטמה של העור, פריחה  ועוד.
• בעיות אורטופדיה- כאבי כתפיים, צוואר, ברכיים וגב תחתון, כאבי מרפק ופרק כף היד.
• בעיות נוירולוגיה וראש- כאבי ראש, מיגרנות, פציאליס (שיתוק חד צידי בפנים), סחרחורות.
• לחץ, תשישות, עייפות, תסמונת עייפות כרונית, פיברומיאלגיה.
• בעיות עור ונשימה- אסטמה, אלרגיה עונתית, COPD, אטופיק דרמטיטיס, פסוריאזיס, אקנה, סבוריאה.
• בעיות עיכול- תסמונת המעי הרגיש, קרוהן, קוליטיס, בחילות, נפיחות בטנית, גאזים וכו'
• סוכרת, יתר לחץ דם.הטיפול ברפואה סינית הינו טיפול אישי המותאם עבור כל אחד ואחת, כולל אבחנה באמצעות תשאול מקיף, הסתכלות על הלשון ולקיחת דופק של המטופל. כל טיפול הוא חוויה שלמה בה המטופל נוטל חלק פעיל. גם במהלכו וגם אחריו.
כי הבריאות שלך מתחילה במודעות שלך לגופך, לבית שלך.

Thanks! Message sent.