דיקור סיני - עצירות

במצב תקין, תדירות היציאות של ילדים עד גיל 7 הינה בין 2-3 פעמים ביום. במידה וישנו יום ללא יציאה מצב זה ייחשב לעצירות, במיוחד אם הוא מתקיים כך אחת למספר ימים.
עצירות עשויה להיגרם מהצטברות עודפי מזון בקיבה (מצב עודף) או ממחסור באנרגיה של הטחול, האחראי להתמרת המזון שאנו אוכלים לאנרגיה זמינה לתאי הגוף (מצב חוסר) - האבחנה והטיפול שונים בתכלית בכל אחד משני מצבים אלו, על כן נדרשת אבחנה של הבעיה על ידי מטפל מיומן.

עצירות מסוג עודף

עצירות מסוג זה מתארת תמונה כללית של "עודף", עצירות זו עשויה לנבוע מסיבות שונות כמו האכלת יתר של התינוק (כמויות גדולות מאשר קיבתו יכולה להכיל), אכילה בשעות לא מסודרות, האכלתו במזונות שאינם מתאימים לו (מזונות שמורכבים מדי עבורו או מזונות "קרים" בכמות גדולה מדי אשר מעמיסים על מערכת העיכול), גמילה מוקדמת מחלב אם, תנאי סטרס בסביבת הילד, מתן חיסונים רבים ואי שתייה מספק (ילדים רבים שוכחים לשתות כאשר חם בחוץ, נוזלי הגוף מתמעטים והצואה הופכת לקשה ליציאה

 

סימנים לעצירות מסוג עודף
כשהילד יסבול מעצירות ייתכן מאוד ויהיו סימנים שיספרו לנו על כך כמו צואה במרקם קשה או עצירות מתחלפת לסירוגין עם שלשול בעל ריח חריף, לחיים אדומות, מבנה גוף "בריא" של הילד יחסית לבני  גילו, תיתכן הפרשה של נזלת ירוקה, חוסר שקט, בטן נפוחה, וגוף חם יחסית- כל הסימנים שתוארו לעיל יכולים "לספר" לנו על כך שהילד נוטה למצב עודף.

עצירות מסוג חוסר
עצירות מסוג זה עשויה לנבוע מסיבות שונות כמו מערכת חיסונית חלשה (ילד שחולה הרבה), חיסונים רבים מדי, מבנה גוף חלש וקטן יחסית, חולשה של האם עקב פעילות גופנית מאומצת שלה בזמן ההריון, לידה ממושכת, או אנמיה של האם. לאור כל המצבים שתוארו לעיל- נחלשה יכולת ייצור האנרגיה ועיבוד המזון במערכת העיכול. חולשה זו תתבטא בעצירות עם הסימנים הבאים:

). 

​ 

​ 

​ 

סימנים לעצירות מסוג חוסר  
יציאה אחת לכמה ימים (5-7 ימים) וגם היציאה עצמה קשה ודורשת מאמץ רב, מרקם היציאות מתחלף מרך לקשה לסירוגין, ללא ריח, טונוס שרירים נמוך, עייפות וחיוורון כללי, עם נטיה לשיעולים והתקררויות בתדירות גבוהה.

אז איך מטפלים בעצירות בילדים באופן טבעי?

1. תזונה
כחלק מן הטיפול בעצירות, גם כטיפול מונע, ישנה חשיבות גדולה מאוד לתזונה נכונה עבור ילדכם, במידה ומדובר בילד מסוג עודף, חשוב להימנע מהאכלתו בכמויות גדולות, להקפיד על שעות אכילה מסודרות. במידה ומדובר בילד מסוג חוסר, מומלץ להקפיד על מתן מזונות מבושלים (בעיקר ירקות) שיקלו על פעולת העיכול, שהרי לא נרצה להכביד על מערכת העיכול החלשה ממילא.

בשני המקרים מומלץ לא להגזים במתן מוצרי חלב, סוכר ומוצריו, חטיפים וממתקים מחומרים מלאכותיים (כן, אין דבר כזה עץ ביסלי או שיח של אקטימל) לחם לבן ומזונות בעלי איכות קרה דוגמת בננה, בוטנים וכדומה, כל אלה עשויים ליצור לחות וליחה שרק יקשו על תפקוד מערכת העיכול ויסבו לה יותר נזק מתועלת.
חשוב להקפיד על שתייה מספקת במהלך היום, במיוחד כשחם בחוץ.
במקרה של עצירות כדאי להמתין עם ההתקדמות של היכרות מזונות חדשים לילדכם ולצמצם בכמויות המזון, על מנת לא להעמיס על המערכת.
במידה והעצירות מופיעה במהלך תקופת הגמילה מחלב אם, ניתן להוסיף מיץ שזיפים לתחליף החלב על מנת לעודד תנועת מעיים. בכל מקרה נעדיף לתת לזאטוט אוכל פשוט כדי לא להעמיס על המערכת.

2. שונישין ודיקור סיני
שונישין (שיטה יפנית לטיפול בילדים ללא מחטים, לפירוט נוסף לחצו כאן) ודיקור סיני הן שיטות טיפול המשמשות לאיזון הגוף. במצבי עצירות הן ישמשו להנעת מערכת העיכול והוצאת חום או קור המקשים על תפקודה, אופי הטיפול משתנה ממטופל למטופל בהתאם לאבחנה הראשונית של המטפל. הטיפול אינו כואב, נעשה בעדינות מירבית ומאפשר טיפול בצורה נינוחה תוך שיחה או משחק עם המטופל.

3. צמחי מרפא
השימוש בחוכמת הצמח על מנת להקל על עצירות הינו שיטת טיפול עתיקת יומין, מי מאיתנו אינו מכיר את שמן הזית, השזיף, חציל או סלק כמסככים טבעיים המסייעים להנעת מערכת העיכול ?. הטיפול בעצירות בצמחי מרפא מבוסס על שימוש בצמחים המסייעים בהנעת מערכת העיכול וחיזוקה על מנת לאפשר פעולה טבעית ונכונה של המעיים לפי השעון הטבעי של הגוף.
בילדים, ניתן להכין מרשם ברקיחה מותאמת אישית בתוספת ממתיק טבעי להקלה על הנטילה, ולשתות אותו כסירופ.

4. רפלקסולוגיה
הרפלקסולוגיה היא שיטת אבחון וטיפול לכלל מערכות הגוף, ובפרט למערכת העיכול. באמצעות סדרת לחיצות ועיסוי של איזורי רפלקס בכף הרגל ניתן להשפיע על תנועת המעיים (פריסטלטיקה) להגביר את תדירות היציאות ולאזן את מערכת העיכול של ילדכם. לאחר הדרכה קצרה בקליניקה תוכלו גם אתם לסייע לילדכם בתרגילים ביתיים פשוטים שיקלו על הבטן, ויאפשרו לו ולכם לישון טוב יותר.

רוצה לדעת עוד על הטיפול בעצירות  עבור ילדך? יש לך שאלה?
להתייעצות או מפגש הכרות השאר/י פרטים ואשמח לחזור בהקדם:

). 

​ 

​ 

​ 

בקשתך נשלחה בהצלחה! אשוב בהקדם