רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה

הרפלקסולוגיה הינה כלי טיפולי ייחודי המשלב טיפול בכלים מעשיים יחד עם התבוננות פנימית וניתוח של ההיבט ההוליסטי (הוליסטי מלשון WHOLE-שלם) של האדם, ניתוח אופיו עפ"י מודל מוגדר שיסייע למטפל לשקף למטופל את מצבו וכך למעשה להתקדם בהליך הטיפולי, לאט, אבל בטוח.

אז מי המציא את הרפלקסולוגיה?
הרפלקסולוגיה הומצאה עוד בימי המצרים הקדמונים, בעת ההיא נחשבו הפרעונים ורופאי האלילים במצרים לטובי המרפאים בעולם הודות ליכולותיהם המופלאות לחולל שינויים בגוף האדם באמצעות סדרת לחיצות על גבי נקודות מסוימות בכף הרגל (במקביל התפתחו שיטות טיפול דומות בקרב עמים שונים בעולם כמו הרפואה הסינית, ההודית וכד'). מכאן למעשה החל להתפתח תחום הרפלקסולוגיה ועבר מספר גלגולים ברחבי העולם עד ל"התגלותו מחדש" ככלי אפקטיבי בעולם הרפואה המשלימה של ימינו על ידי רופא אף-אוזן-גרון בשם וויליאם פיצג'רלד בשנת 1913. 

​מהי בעצם רפלקסולוגיה ?
לפי תורת הרפלקסולוגיה גוף האדם כולו משתקף בכפות הרגליים. ישנן מפות סדורות המתארות את סדר הפרישה של איברי הגוף על פני כף הרגל בהתאמה סימטרית למיקום האיברים בגוף (לדוגמא- מיקום ריאה ימין בכרית כף רגל ימין וריאה שמאל בכרית כף רגל שמאל ואילו הטחול- רק בכרית רגל שמאל, הרי יש לנו רק טחול אחד...) .

האם ניתן לאבחן באמצעות רפלקסולוגיה ?
כמובן שכן, נוסף להיותה כלי טיפולי מעשי, נוכל להבחין בפתולוגיות של הגוף דרך הסתכלות ומישוש האיזורים הרלוונטיים לכל איבר בגוף, הפתולוגיות ישתקפו בעצם בשינויים שחלים בכף הרגל של המטופל בהתאם לדרך שעבר עד כה בחייו, ניתן להבחין בשינויים אלה במרקם כף הרגל (בליטות, שקעים, חריצים, חספוס, רוך), הבדלי צבע (אדמומיות באיזור מסויים, חיוורון או כחלון, צהבהבות וכו') והבדלי טמפרטורה (רגל קרה או חמה, חמימות או קור רק באיזור מסויים..) כאשר כל שינוי שכזה "מתורגם" לפתולוגיה של איבר מסויים בגוף, לדוגמא: מרקם מחוספס בכרית כף הרגל מתחת לאצבע החמישית יוכל להצביע על תפיסות מסויימת או קשיון בכתף של המטופל בצד הרלוונטי.
נוסף לניתוח ה"שטחי" של פתולוגיות בגוף המטופל דרך התבוננות בכף רגלו נוכל להבין גם הרבה יותר לגבי אופיו של המטופל באמצעות מודל ארבעת האלמנטים, זהו מודל שפותח עבור המטפל ככלי להבנת אופיו של המטופל שהוא ה"טריגר" לפתולוגיות שנוצרו בגוף.

על מודל ארבעת האלמנטים 
מודל ארבעת האלמנטים הינו מודל המחלק את כף הרגל לארבעה איזורים שונים לפי קוי גובה מוגדרים, כל איזור מייצג באופן רעיוני את כל אחד מארבעת יסודות הטבע- אדמה, מים, אש ואויר.
הרעיון הכללי הוא ליצור איזון בכל איזור בכף הרגל בהתאם לאלמנט אותו הוא מייצג באקלים, בתחושה הכללית ובמגע. הנה פירוט על כל אחד מארבעת האלמנטים:

אדמה - אני צריך ש...
זהו האלמנט הבסיסי ביותר, האדמה היא בסיס לכל, יסוד איתן עליו אנו עומדים, האדמה היא המקור לצמיחה ולשגשוג, הבסיס לתחילת החיים ולא סתם יש הקוראים לה "אימא".., היא מתקשרת ליציבות ומסגרת, צרכים בסיסיים של האדם (אוכל ושתייה, שינה, מין..) והצורך בחום והכלה.
פיסית, האדמה בכף הרגל מצויה באיזור העקב והחלקים בגוף אותם היא מייצגת הם עצמות הגוף שכמו האדמה הן הבסיס לצמיחתנו, ובלעדיהן לא יכולנו להתחיל את חיינו.גם מערכת הגניטליה (מין) משתייכת לאלמנט האדמה.
טיפוס האדמה יהיה אדם מאוד חומרני, אדם שיהיה חשוב לו לגעת ושייגעו בו, יתאים לו לעסוק במקצוע הקשור לעבודת כפיים או שיעסוק במקצוע שגרתי ורגיל עם מסגרת קבועה וללא הפרעות, יהיה לו קשה להתמודד עם שינויים בחייו כי כל שינוי יצור "רעידת אדמה". טיפוסי האדמה יהיו הפרקטיים שבינינו, אנשים שחשוב להם להוציא מן הכח ישירות אל הפועל, ובמקרים מסויימים ייחשבו לאנשים מקובעים, שמרנים ואובססיביים.

מים - אני מרגיש ש...
זהו האלמנט השני בחשיבותו בסדר האלמנטים, ללא מים אין חיים (גם ברפואה הסינית אלמנט המים הוא היסוד לתחילת החיים, הרי כולנו התחלנו את חיינו בשינה בתוך שק מלא מים, לא?), מים פשוט זורמים ומתאימים עצמם לכלי בו הם נמצאים בלי לשאול יותר מדי שאלות..כמו הים הם עמוקים ולא צפויים, לא ניתן לראות מה מתרחש מתחת לפני השטח, יכולים להיות שקטים אך סוערים עמוק בפנים.
פיסית, המים בכף הרגל מצויים באיזור שבין העקב לכרית כף הרגל, כוללים בתוכם את איברי הבטן, מערכת העיכול, טחול, לבלב, כליות.
טיפוס המים יהיה אדם הרגשן, העיסוק ברגש הוא כמו מקצוע עבורו, כמו המים, הוא סתגלן ומשתלב היטב בכל מקום אליו יגיע, בדרך כלל יביע יותר הזדהות עם הצד השני ולא רק אמפתיה. יכול להיות מצב בו יהיה חוסר שקט ואי התאמה בין המצב שנראה בהתנהגותו היומיומית לבין תחושותיו הפנימיות (כמו "ד"ר ג'קיל ומיסטר הייד" ), משקף כלפי חוץ כאילו הכל בסדר, אך אם נביט פנימה נגלה שלא הכל כמו שהוא נראה.

אש - אני רוצה ש...
האש היא חמה, מתפשטת לכל עבר, יכולה להועיל ולחמם, אך יכולה גם לשרוף ולחרוך כל הקרוי בדרכה, תלוי בעוצמתה וגודלה, היא חסרת צורה, לא קבועה וזקוקה כל העת לחמצן, אחרת - לא תוכל להמשיך לבעור...
פיסית, איזור האש משתקף בכרית כף הרגל כולה ומייצג 2 מערכות חיוניות מאוד בגופנו- נשימה ולב, כל בעיה בנשימה או בעיה בלב (כן, גם בנפש) יכולה להשתקף באיזור זה.
האש מתקשרת לביטוי, ביטוי האדם כלפי חוץ והיכולת להביא את עצמו לכדי מיצוי פוטנציאל, במעשים או במילים, מתקשרת לאגו, למרחב ולספייס אותו אדם מאפשר לסובבים לו ולהיפך (כמה פעמים השתמשתם בביטוי "אין לי אויר.." בדיוק כמו אש שצריכה לבעור ולא יכולה כי היא נחנקת..), טיפוס האש יהיה טיפוס יצירתי ונלהב, יוזם, בעל כושר דיבור מול קהל, עם טמפרמנט גבוה, כריזמה וכושר ביטוי מצויין, בדרך כלל יתאים לו לעסוק במקצוע הדורש יכולות ביניאישיות גבוהות, במקרים מסוימים אולי ייחשב לאימפולסיבי, שתלטן, מתפרץ ואחד כזה ש"שואב אנרגיות" מהסובבים אותו.

אוויר -אני מבין ש...
האוויר הוא האלמנט הגבוה ביותר, נמצא בכל מקום, לעיתים קר, קשה להשגה ולתפיסה ובלתי נראה.
פיסית, תכונות אלה של האוויר ישתקפו בחלק העליון של הגוף- איזור הראש, מערכת הנשימה, איברי הפנים (עיניים, אף, אוזניים, שיניים וכו').
האויר מייצג את הטיפוס המחשבתי, אותו אדם קר מחשבה, לוגי, שאוהב לנתח כל סיטואציה ולהפעיל מינימום רגש, אולי יהיה מרחף כי "בעולם שלו" דברים קורים בקצב אחר לגמרי, אלו יהיו החזקים במתמטיקה, האנליטיים, חושבים הרבה כל היום , עסוקים בתכנון.
מילת המפתח באויר היא תקשורת- לטיפוסי האוויר יכולת לתקשר בצורה מאוד מסויימת עם הסביבה, אם יעשו זאת בצורה מנוכרת ייחשבו למתנשאים בגלל "פרספקטיבה גבוהה" והיכולת לראות דברים ממעוף ציפור.
 

לסיכום


בהתחשב בעובדה שהרפלקסולוגיה היא תחום הוליסטי הרואה "אדם באשר הוא אדם" יש לציין כי בכל פעם אשר נפגוש מטופל אלמנט כזה או אחר יהיה הדומיננטי בכף הרגל, ישנם הרבה מצבים בהם אלמנט מסויים יהיה במצב של עודף או חוסר ולרוב התמונה המתקבלת בכף הרגל תתאם את מצבו הפיסי של המטופל.
נקודה נוספת וחשובה היא המגע עצמו בטיפול- המגע הנעים והמכיל הוא בעצם הגשר האמיתי בין המטפל למטופל, יכולת ההבנה, ההכלה והרגישות של המטפל מתבטאת ביכולתו להתאים עצמו למגע הנכון והמדוייק למטופל בעוצמה, בקצב ובאופן כזה שינסוך במטופל הרגשת בטחון, יחזק וירגיע.

אז נכון שבתקופה זו כל ספא המכבד עצמו או קופת החולים הקרובה למקום מגוריך מאפשרים טיפול רפלקסולוגיה במהלכו תקבלו טיפול נהדר ומרגיע, ומה אז? האם מיצינו את ההליך הטיפולי? כמובן שלא.. הערך המוסף של הרפלקסולוגיה, מעבר להיותה שיטת טיפול במגע , הוא היכולת לפתח מודעות אצל המטופל, מודעות למצבו הפיסי, לשוחח ולהבין יחד איתו מה באורח חייו הביאו למצב זה ומהם הכלים בהם יוכל להיעזר על מנת לחולל את השינוי, אותה מודעות שתתפתח עם הזמן בצד השני (וכן, גם אם זו פעילות גופנית, שינוי בתזונה או כל שינוי מבורך אחר) היא הערך המוסף של הטיפול השלם, המלא.

חשוב מאוד לציין כי הרפלקסולוגיה, כמו עוד הרבה כלים בעולם הרפואה המשלימה, אינה מהווה כלי  טיפולי חד צדדי, זהו אינו "טיפול 10,000" לרכב במוסך, לא באים, מעלים על ג'ק, מתקנים ומורידים.. זהו תהליך טיפולי ארוך (ולעיתים לא קל..) המקפל בתוכו המון רגעים הדורשים הבנה מצד המטפל ורגישות למטופל על מנת שזה יוכל להבין מה יוכל להקל עליו בהמשך דרכו ולתקן את הדברים שמפריעים לו בחייו האישיים, תהליך שכזה לא יוכל להתבצע ללא שקט, רגישות והרבה נחישות וכוונה של שני הצדדים.זוהי משמעות המילה TO REFLECT- מים לא יוכלו לשקף לך את בבואתך האמיתית אם לא יהיו שקטים ואם לא תשתדל להביט היטב פנימה בכוונה אמיתית לתקן.יש לכם שאלה? מעוניינים להתייעץ?
השאירו פרטים ואשמח לשוב אליכם בהקדם

 

 Thanks! Message sent.