דיקור סיני כאבי גב תחתון

מי מאיתנו לא סבל לפחות פעם אחת מכאבי גב תחתון? ישנם אנשים הסובלים מהם לעיתים רחוקות וכאלו הסובלים ממנו לעיתים תכופות יותר, אפילו באופן יומיומי.
איזור הגב התחתון הינו איזור עשיר בכלי דם, עצבים, שרירים, גידים, סחוסים ורקמות תומכות המשמשים בסיס איתן לעמוד השדרה כולו ונוטלים חלק משמעותי בהקניית יציבה נכונה, נשיאת עומס, הליכה ותנועה של הגוף כולו. פגיעה בכל אחד מן המרכיבים שציינתי מעלה עשויה לגרום לכאבי גב תחתון.

 

הכאב בגב התחתון יכול להיות לעיתים בעיה קשה הפוגעת באיכות חייו של המטופל, זהו כאב שמורגש מאיזור החוליות המותניות התחתונות, חוליות העצה ועצם העצה, ולעיתים אף תהיה תחושת הקרנה של הכאב לאורך אחת הרגליים, על מסלול עצב הסיאטיקה. בנוסף, ייתכן ותופיע חולשה או התכווצות שרירים באיזור מסויים לאורך אחת הרגליים.

כאבי גב תחתון עשויים להיות בעיה קלה ולא מטרידה, אשר ללא טיפול מתאים תהפוך לכזו הפוגעת באיכות החיים, ומגבילה את הסובל ממנה. הכאב יכול להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, להיות עמום ומפושט או חד, דוקר, וממוקד, כאשר ישנו כאב המוקל בחום, לעומת כאב המוקל בקור, או כאב המוטב בשכיבה ומנוחה, לעומת כאב המוטב בתנועה ופעילות גופנית. ישנו גם כאב רציף לעומת כאב המופיע בהתקפים תדירים באיזור ספציפי בגב.הסיבות לכאבי גב תחתון

 

הסיבות לכאבי גב תחתון יכולות להיות מגוונות, יכולה להיות זו חבלה או טראומה הנגרמת מתאונה, נפילה או תנועה לא נכונה, או עומס יתר מתמשך המופעל על איזור הגב התחתון (לדוגמא- עבודה פיזית מאומצת, הריון, מקצוע הדורש נשיאת משקלים כבדים וכד') ויגרום לנזק מצטבר שיתבטא בדלקות וכאבים.

סיבה נוספת לכאב הנגרם מעומס מצטבר יכולה להיות ישיבה לקויה או ארגונומיה לא נכונה בסביבת העבודה, אנשים רבים אינן מודעים למנח הישיבה שלהם מול המחשב, ולהתאמת הגובה הנכון בין כסא העבודה, השולחן, ומסך המחשב. סיבה זו נכונה גם לגבי אנשים היושבים שעות רבות מאחורי ההגה, ועליהם לשמור על יציבה לאורך זמן.

סיבות נוספות לכאבי גב תחתון וחשובות לא פחות עשויות להיות מתח נפשי ולחץ כרוני, בעיות מבניות מולדות , דלקות מפרקים שונות או דלקות זיהומיות ומחלות ניוונית הנגרמות מבלאי ושחיקה מתמשכת של רקמות הגוף (דוגמת בלט או פריצת דיסק, היצרות תעלת חוט השדרה וכו') .

טיפול בכאבי גב תחתון ברפואה סינית

 

​הרפואה הסינית המסורתית אינה מתייחסת לכאבי הגב התחתון רק ככאבים איזוריים, אלא בוחנת את הכאב מן השורש, מנסה להבין מה הוביל להופעת הבעיה דווקא בגב התחתון.

על פי הרפואה הסינית יכולים להיות גורמים רבים לכאבי גב תחתון, ביניהם חולשת כליות, אשר אחראיות על איזור הגב התחתון ועל עצמות גופנו, כמו גם פגיעה אפשרית במרידיאן שלפוחית השתן, אשר מסלולו עובר בנקודות רבות באיזור הגב התחתון. כל חולשה כזו תאפשר פגיעה בשדה הקרוי " גב תחתון " בקלות יתרה, כאשר הגורמים יכולים להיות מאמץ פיזי ממושך (הרמת משאות כבדים), עודף פעילות גופנית (פעילות גופנית בעצימות גבוהה לאורך זמן דוגמת ספינינג, קיקבוקס וכד'), והריונות ולידות בתכיפות גבוהה (שנה אחר שנה, מבלי לאפשר לגוף להתחזק ולחדש את כוחותיו לפני ההריון הבא), כל הסיבות שצוינו מעלה עשויות להביא לשחיקה של כליות הגוף, היחלשותן וגרימת נזק לגב התחתון. בנוסף, ייתכן וגם דכאון, סטרס או חשיפה פתאומית /ממושכת לרוח או קור יגרמו להופעת כאבי גב תחתון.

בטיפול בכאבי גב תחתון נעשה בקליניקה שילוב בין הרפואה הסינית המסורתית לרפלקסולוגיה, כאשר בכל אחת מן הגישות ישנו שימוש בשיטות הקליניות היעילות ביותר לקיצור משך ההחלמה, וטיפול נקודתי בבעיה.

בתחילת הטיפול נעשית אבחנה מדויקת של הכאבים, משכם, אופיים, והטיפול שניתן להם עד כה (כולל בדיקות רפואיות שנעשו ומסמכים המפרטים על תוצאותיהן). תשאול מפורט זה יסייע בקביעת דרכי הטיפול המתאימות לכל מטופל בהתאם למצבו הנוכחי, מספר המפגשים הנדרש להטבה במצבו ותדירותם.רוצה לדעת עוד על טיפול בכאבי גב ברפואה סינית ? יש לך שאלה?
 השאר פרטיך ואשמח לשוב בהקדם:

Thanks! Message sent.