דלקת בגיד האגודל

דלקת  בגיד האגודל (הקרויה גם סינדרום או דלקת דה קרויין) יכולה להיות בעיה כואבת ומטרידה, כזו שלא נותנת מנוח בפעולות יומיומיות ופשוטות כמו החזקת כוס, פתיחת בקבוק או צנצנת ואפילו החזקה של הטלפון הנייד. אמהות רבות מתוודעות לתופעה בחודשים הראשונים לחיי התינוק ככאב חד המופיע בכל הנקה או הרמה של הרך הנולד.

אז מי סובל מדלקת בגיד האגודל?

 

בעבר, ניתן היה לקבוע שמי שסובל מבעיה זו הוא בעיקר מי שעובד בעבודה פיזית המערבת פעולות מסוימות של כף היד במשך שעות רבות בכל יום כמו ספרים, תופרות, מלצרים, עובדי היי טק היושבים שעות רבות מול המחשב או נשים מיניקות והורים צעירים המחזיקים את הילד שעות רבות על הידיים, אך היום, גם כל מי שברשותו טלפון נייד יכול לסבול מדלקת בגיד האגודל,  שכן כולנו יודעים ומרגישים שפעולת הדפדוף והכתיבה במסך הטלפון מערבת תנועה של האגודל באופן קבוע ותנועה מוגבלת של איזור שורש כף היד, מה שמגדיל את הסיכוי להתפתחות דלקת באיזור זה. בהקשר זה הדלקת בגיד האגודל הפכה להיות כה נפוצה עד שאפילו קיבלה מונח רפואי משלה בשנת 2005 – texting tendinitis או בעברית "סמסת".  

 

אבחון וטיפול מערבי בדלקת בגיד האגודל

 

אבחון דלקת בגיד האגודל מתבצע בעזרת מבחן פשוט הקרוי גם "מבחן פינקלשטיין" בו המטופל מתבקש לסגור את אצבעות היד על האגודל לכדי אגרוף, במידה והמטופל מדווח על כאב חד ומושך באיזור האגודל יהא זה סימן לנוכחות דלקת.

הרפואה המערבית מציעה כיום מספר פתרונות קונבנציונליים לדלקת בגיד האגודל, החל מקיבוע בעזרת סד או נטילת משככי כאבים, משחות או תרופות אנטי דלקתיות (אטופן, ארקוקסיה ודומיהם), במקרים חמורים יותר יומלץ על הזרקה מקומית של סטרואידים (קורטיזון) ואף ניתוח. טיפול כזה יביא עימו לרוב תופעות לוואי הנובעות משימוש ממושך בתרופה או הקלה מסוימת, אך במקרים רבים הבעיה עצמה אינה נפתרת לחלוטין אם בכלל, הכאב נשאר ואיתו הכאב, התסכול ותחושת המוגבלות.

 

איך מתפתחת דלקת בגיד האגודל?

 

על פי הרפואה הסינית, במקום בו אין תנועה יש כאב ולהיפך, לכן איזור שורש כף היד, ובמיוחד איזור האגודל, המעוצבב גם על ידי הגיד הרדיאלי, עלול להיות "מועד לפורענות"  ולפתח דלקת במקרים של  תנועה לא מספקת  או פעולה חזרתית של המפרק למשך זמן רב. כך תתפתח לה דלקת, ובעקבותיה עלולים להיווצר בצקת, תחושת חום וכאב המגבילים את תנועת המפרק ומשבשים את התפקוד היומיומי בפעולות פשוטות כמו החזקת או הרמת חפצים, דפדוף בנייד או תנועה חדה  אחרת שתעשו במהלך היום.

 

איך מטפלים ברפואה סינית בדלקת בגיד האגודל?

 

הטיפול בדלקת בגיד האגודל ברפואה סינית הוא טיפול טבעי ומותאם אישית. לאחר שיחת תשאול ואבחנה מדויקת יותר של הבעיה על פי עקרונות הרפואה הסינית אתאים לך באופן אישי טיפול באמצעות דיקור סיני ושיטות טיפול נוספות כמו חימום באמצעות מוקסה, עיסוי ורפלקסולוגיה, כאשר מטרת הטיפול היא הקלה מהירה על הכאבים, הפחתת תסמיני הדלקת וזירוז ההחלמה של האיזור על מנת שתוכל/י לשוב לפעילות באופן מלא בהקדם.

מנסיוני בקליניקה, סיכויי ההחלמה מבעיה זו ללא שימוש בתרופות, משככי כאבים, זריקות ומשחות הינם טובים, ותלויים בעבודה המשותפת שלנו בקליניקה, מתן מנוחה ליד ויישום התרגילים שנדבר עליהם בטיפול.

 

רוצה לדעת עוד על הטיפול ברפואה סינית לדלקת בגיד האגודל?
ליצירת קשר השאר/י פרטיך כאן ואשמח לחזור
 
 

Thanks! Message sent.