רפלקסולוגיה לתינוקות וילדים -

פשוט לעסות טוב

אז מה עם קצת רפלקסולוגיה לילדים?

רפלקסולוגיה יכולה להוות כלי נהדר ליצירת חיבור בינך לבין ילדך, לפיתוח מודעות לגוף בריא, ולהעצמת

משמעות המגע עבור ילדך עוד בגיל צעיר. הרפלקסולוגיה מסייעת בשיפור זרימת הדם ונוזלי לימפה בגוף,

חיזוק מערכת הנשימה והחיסון, הרגעה ושחרור. "סדנה" שבועית בביתך בצורת מגע אוהב ומרגיע בשילוב

קרם עיסוי נעים ותפאורה מתאימה יאפשרו לך ולילדך חויה כיפית, ביתית ומחברת.

במאמר הבא אסביר מנסיוני על רפלקסולוגיה המותאמת לתינוקות וילדים (החל מגיל שבוע ועד לגילאי 6-7),

אמנה את יתרונותיה, אתן לכם טיפים ו- 7 תרגילים מעשיים לטיפול ביתי.

 

קצת על רפלקסולוגיה ורפואה סינית

לפי שיטת הרפלקסולוגיה גוף האדם כולו משתקף בכפות הרגליים וישנן מפות סדורות המתארות את סדר

הפרישה של איברי הגוף על פני כף הרגל בהתאמה סימטרית למיקום האיברים בגוף, לדוגמא- איזור הכרית

בכף הרגל מייצג את הריאות וכד'. עיסוי ולחיצה על נקודות הרפלקס ברגל ואיזורים מוגדרים יסייעו לאיזון הגוף

וחיזוק יכולת הריפוי הטבעית שלו.

 

גם ברפואה הסינית כפות הרגליים מהוות איזור חשוב ומשמעותי שכן דרכן ניתן לטפל בחוסר איזון של איברים חיוניים כמו כליות,שלפוחית השתן, טחול, קיבה, כבד וכיס מרה. לאורך כף הרגל ישנן נקודות השפעה המאפשרות איזון של איברים אלו, לחיצה ועיסוי של נקודות אלו יכולים להקל על בעיות רבות של ילדים כמו הפרעות קשב וריכוז, היפראקטיביות, חיזוק מערכת החיסון, אסטמה, שיעול כרונית, נזלות, דלקות אזניים, הפרעות שינה, בעיות עיכול, גאזים, כאבי בטן ועוד.

 

בקליניקה שלי, הרפלקסולוגיה תומכת בטיפולים רבים בילדים, ילדים מגיבים מהר מאוד למגע בכלל ורפלקסולוגיה בפרט. השילוב של איזור השפעה כה רגיש כמו הרגל עם מגע נעים ומכיל יכול לחולל פלאים וכבר במהלך הטיפול עצמו הילד יוכל להרגיש טוב יותר. כל טיפול מותאם לכל ילד, תוך מתן הדרכה אישית להורה לטיפול בילדו בבית. 

 

מדוע דווקא תינוקות וילדים?

עוד בספרות המוקדמת של הרפואה הסינית נכתב על תינוקות וילדים[1] כי עם צאתם לאויר העולם, איבריהם רכים ושבירים, הצ'י (אנרגיית החיים, א.ר) עודנו חלש,זורם במסלוליו במהירות ועלול לסטות מנתיבו בקלות, על כן יש לחזק את גופם עוד בגילאים המוקדמים ולסייע להם בהתפתחותם התקינה, וזאת לא רק ע"י דיקור סיני שיטת השונישין או תזונה סינית אלא גם  על ידי הרפלקסולוגיה שהיא דרך נהדרת למגע עם התינוק.

בנוסף, מחקרים שונים שנערכו בעשורים האחרונים לגבי ההתנהגות האנושית ע"י החוקרים קנל וקלאוס[2] הראו כי עיסוי ומגע מסייעים רבות לחיזוק ההתקשרות (Bonding) בין הורה לילדו בשנים הראשונות לחייו, ומחברים ביניהם באופן בלתי אמצעי, מעבר למילה, שפת גוף או כל דרך תקשורת אחרת. על כן, למגע ערך מוסף בחיזוק תחושת החיבור בינך לבין ילדך (Parent-infant attachment) כבר בשנותיו הראשונות.

 

כמה נקודות שחשוב לזכור לפני שמתחילים...

 • פנו זמן איכות לטיפול- חשוב מאוד שבזמן הטיפול אתם עצמכם תהיו פנויים (גם בראש ולא רק ביומן) להעניק לילדכם, ראו זאת כזמן איכות שלכם יחד, ילדכם יעריך זאת מאוד.

 • הרגישו בנוח- לבשו והלבישו את ילדכם בבגדים נוחים, דאגו לטמפרטורה נוחה בחדר וכמה שפחות הסחות דעת לזמן הטיפול, מומלץ לבחור את הזמן שלפני השינה לעיסוי, ילדכם יוקיר לכם תודה ויישן טוב יותר.

 • מגע הוא מגע- אל "תתאמצו" לגעת, ילדכם מכיר אתכם טוב משאתם חושבים ויכול "לקרוא" אתכם בקלות, לכן על המגע שלכם להיות מכיל ומרגיע ואין זה משנה אם תנועותיכם לא מדויקות או שאינן לפי הספר, העיקר שהמגע שלכם יהיה נעים לו.

 • בחרו תפאורה מתאימה - חושיהם של ילדים חדים בהרבה משלנו המבוגרים, לכן, כדי לשוות לטיפול אוירה כיפית, כדאי מאוד להעניק את הטיפול בחדר שקט, עם מוזיקה נעימה ברקע, על מזרון או שמיכה, על הרצפה או על פוף, עם תאורה רכה וחמימה ברקע.

 • בחרו קרם או שמן נעים לעיסוי- עבורי, הקרם הנוח ביותר לעיסוי הוא חמאת שיאה שמחממת את היד ומאפשרת מגע כיפי ובלבד שילדכם יאהב את הריח ,מגדילי הראש שביניכם מוזמנים לבחור עם ילדם קרם עם ריח שהוא אוהב במיוחד J, לחילופין, ניתן גם להשתמש בשמן שקדים או שמן זרעי ענבים.

 • איזון ומגע מלא בשתי ידיים- הקפידו על מגע מלא בשתי ידיים לאורך כל הטיפול, יד אחת תומכת ויד שניה מעסה או שתיהן מעסות יחדיו, שמרו על איזון ותשומת לב זהה לכל רגל במגע שלכם.

 • לחלוק ולהחליף- בטיפול, כמו בחיים חשוב להקפיד על זרימה, לכן אל תהססו להתחלף עם ילדכם, לשכב על הגב או הבטן ולתת לידיו הקטנות לעסות אתכם, פשוט כיף!

 

קדימה לכיף!

ברפלקסולוגיה אנו מעסים איזורים שונים ברגל ובכף הרגל, תוך כדי שהילד שוכב בנוח על גבו. לעיתים מתמקדים בנקודה מסוימת ומעסים רק אותה, חשוב להקפיד על עיסוי עדין תוך קשר עין רציף שלכם עם ילדכם כדי שתבינו כיצד הוא מגיב למגע שלכם. ניתן לחזור על כל תרגיל כ-10-15 פעמים פעם או פעמיים בשבוע.

הנה כמה תרגילים [3] למספר איזורים ברגל, קדימה לעבודה:

 

 1. "סחיטה" / "חליבה" של הרגליים- השתמשו בשתי ידיכם, ביד אחת החזיקו את הקרסול של ילדכם, וביד שניה סחטו בעדינות את הרגל מהקרסול ועד לירך באמצעות טבעת שתיצרו סביב רגלו עם האצבע המורה והאגודל.

 2. גלגול של הרגל כולה בין כפות הידיים- מן הברך ועד לקרסול.

 3. אצבעות- אצבעות כף הרגל מייצגות את הקליטה החושית של ילדכם (ראיה, שמיעה, הרחה) ואת איזור הראש כולו, מוללו באצבעותיכם בעדינות כל אצבע מאצבעות הרגליים הקטנות, זה יסייע בהרגעה והזרמת דם לאיזור.

 4. כריות כף הרגל- החזיקו ביד אחת את קרסול הרגל וביד שניה עסו בעזרת האגודל בתנועות סיבוביות את כרית כף הרגל של ילדכם. בנוסף, ניתן לעסות בעזרת האגודל ממרכז הכרית כלפי חוץ. מאחר ואיזור הכרית אחראי על שיפור פעולת הריאות וחיזוק מערכת החיסון, מומלץ להתמקד בו בקשיי נשימה, אסטמה, צפצופים וחולשה כללית של הגוף.

 5. קשת כף הרגל- קשת כף הרגל מייצגת את איזור הבטן ומערכת העיכול. על כן עיסוי של איזור זה בתנועות סיבוביות בכיוון השעון יסייעו בזירוז מערכת העיכול במצבי עצירות, גאזים, נפיחות וכאבי בטן.

 6. עקבים- עקב הרגל היא העצם החזקה ביותר בגוף, העקב מייצג את מערכת השלד והעצמות התומכות בגופנו. תמכו ביד אחת ברגל ילדכם, וביד השניה עסו את המסגרת החיצונית של עקב הרגל, בנוסף, משכו בעדינות לאחור כל אחד מן העקבים, זה יעשה לו טוב. 

 7. לחצו בעזרת האגודל שלכם על תחתית כף הרגל, מהעקב ועד לבוהן אגודל אחר אגודל, לאחר מכן דחפו את גב כף הרגל לכיוון הקרסול בעזרת אגודליכם.

  לסיכום, הרפלקסולוגיה יכולה להיות אמצעי נפלא לחיבור עמוק בינכם לבין ילדכם, מתוך כמה תרגילים פשוטים כל אחד מכם יוכל לבחור את הדרך המתאימה לטיפול בילדו, העיקר שיהיה לשניכם נעים. חויית הטיפול הביתי היא פשוטה, ממכרת והכי חשוב- מחברת. ילדכם יהיה ילד רק פעם אחת, נסו להתחבר עימו דרך מגע פשוט ואוהב, אחרי הכל זה מה שכולנו רוצים, לא?

 

   רוצה לדעת עוד על טיפול ברפלקסולוגיה לילדים? יש לך שאלה? ליצירת קשר לחצ/י כאן​

 

 

 

[1] A handbook of TCM Pediatrics, Bob Flaws, Second Edition, march 2006, Blue poppy press

 

[2]  Parent-infant bonding, Marshall H. Klaus, John H. Kennell, Mosby, 1982

 

[3] חלק מן התרגילים לקוחים מן הספר Infant Massage מאת Vimala Schneider,תרגום מאנגלית: רוני אלפנדרי

רפלקסולוגיה לילדים ותינוקות