דיקור סיני שחלות פוליציסטיות

דיקור סיני שחלות פוליציסטיות

שחלות פוליציסטיות הידועות בשמן הלועזי כ-PCOS  או PCOD  הן הסיבה השכיחה ביותר כיום לבעיות פוריות אצל נשים, 5-10% מן הנשים בגיל הפוריות סובלות מהן. תסמונת זו מתבטאת בעיקר בוסת לא סדירה (אוליגומנוריאה) או היעדר וסת (אמנוריאה), יחד עם עליה במשקל, הופעת אקנה (בעיקר סביב איזור הלסת התחתונה והסנטר) ושיעור יתר, הנגרם כתוצאה מעודף בהורמוני מין זכריים.

 

שמה של התסמונת נובע מזיהוי מבנה מרובה זקיקים בשחלה (פולי=הרבה) הגורם לה להיראות כמו מחרוזת פנינים בבדיקת אולטרסאונד. עם זאת חשוב לציין כי לא כל מראה של שחלות פוליציסטיות מחייב אבחנה של התסמונת.התסמונת מתרחשת כאשר השחלות מקבלות גירוי לייצור עודף של הורמוני מין גבריים (דוגמת טסטוסטרון) או באמצעות שחרור עודף של ההורמון LH על ידי ההיפופיזה, או על ידי עלייה של רמות האינסולין בדם.

​שחלות פוליציסטיות ברפואה המערבית

כיום לרפואה המערבית אין תשובה ברורה לגבי הגורמים להיווצרות שחלות פוליציסטיות, אך ידוע כי הופעתן קשורה לעלייה במשקל הגוף, למחלת הסוכרת ולתנגודת האינסולין בגוף (מצב חריג בו פעילות  האינסולין בדם נפגעת, ועקב כך רמות הסוכר בדם גבוהות מערכן הנורמלי כיון שסוכר לא מוכנס אל התאים ונשאר בזרם הדם).
לשם אבחנת התסמונת נדרשים סימנים נוספים כמו בדיקות דם למדידת רמות הסוכר והאינסולין בדם ,ורמות של הורמונים זכריים כמו אנדרוסטנדיון, טסטוסטרון וטסטוסטרון חופשי בדם. בנוסף, יש לבצע בדיקות של רמות ההורמון LH ביום השלישי למחזור לעומת רמת ה-FSH, ברוב המקרים תהיה רמת ה-LH לפחות פי 2 מרמת ה-FSH.
הטיפול המערבי המוצע כיום לטיפול בשחלות פוליציסטיות הינו המלצה לשינוי בתזונה לשם ירידה במשקל, מתן גלולות למניעת הריון לנשים שאינן מעוניינות להרות או מתן תרופות המעודדות ביוץ דוגמת איקקלומין או גונדוטרופינים בטיפולי פוריות.

שחלות פוליציסטיות ברפואה הסינית

הרפואה הסינית הינה רפואה הנסמכת על אבחון פרטני לפני מתן טיפול. האבחון יסתמך על תשאול מקיף, אבחנת בטן ואבחנת דופק ולשון. כך ניתן יהיה לזהות את המנגנונים והאיברים אשר דורשים תשומת לב יתרה בטיפול .

ברפואה הסינית, הגורם העיקרי לשחלות פוליציסטיות הוא הצטברות של לחות וליחה בפלג הגוף התחתון, אשר פוגעות ומקשות על תפקוד הרחם והשחלות באופן סדיר, לחות זו נובעת מחולשה מולדת או נרכשת של הכליות, כאשר תיתכן גם חולשה של הכבד והטחול. התוצאה -היווצרות של קור, חום או תקיעות של דם, אשר יצטרפו ללחות ויתבטאו בשחלות פוליציסטיות.

חולשת הכליות יכולה להתבטא בחולשה של יין הכליות או של יאנג הכליות, כאשר הנטייה היא יותר לחולשה של האספקט היאנגי של הכליות. ללחות עשויים להצטרף גם תקיעות של דם שתתבטא בציסטות נימושות וכאבים חזקים בעת הדימום הווסתי, ומחסור בדם העשוי להתבטא בדימום מועט או היעדר וסת, יחד עם יובש בעור, נקודות שחורות בשדה הראיה, ציפורניים נשברות, נשירת שיער מוגברת וסימנים נוספים.

הלחות- ליחה שהצטברה ברחם עשויה להתבטא במהלך החודש בתסמינים כמו הפרשות וגינליות, נטיה להשמנה, תחושת כבדות ומלאות בטנית, דימומים לא סדירים מן הרחם (בלי קשר לימי הוסת), כבדות ברגליים, תחושת מלאות בחזה ועוד.

הטיפול המוצע לשחלות פוליציסטיות בקליניקה משלב רפואה סינית (דיקור סיני ונטילה של צמחי מרפא בהתאמה אישית) טיפול ברפלקסולוגיה, ותפריט תזונה, כולם בהתאם לאבחנה המערבית והסינית של כל מטופלת. זהו תהליך המשלב הקשבה לגוף עם התמקדות בשורש הבעיה כדי שניתן יהיה לראות תוצאות בהקדם.רוצה לדעת עוד על הטיפול בשחלות פוליציסטיות? יש לך שאלה?
ליצירת קשר השאירי פרטים ואשוב בהקדם:

Thanks! Message sent.