דיקור סיני יתר לחץ דם

יתר לחץ דם אצל אדם בוגר מוגדר כמצב לא תקין בו לחץ הדם בכליו גבוה באחד מן הערכים הבאים או בשניהם: mm Hg90 diastolic/ mm Hg140 systolic . נוכחות יתר לחץ דם לאורך זמן מגבירה את הסיכוי לפגיעה בתפקוד איברים חיוניים בגוף (מח, לב, כליות וכו').

 

הרפואה המערבית מבדילה בין שני סוגים של יתר לחץ דם :

1. יתר לחץ דם ראשוני- ללא סיבה ידועה, הנפוץ יותר מבין השניים. לא תמיד יורגש עד אשר יופיעו סימנים הכוללים סחרחורות, פנים סמוקות, דימומי חוזרים מהאף, כאבי ראש, עייפות ותחושת חוסר שקט.

2. יתר לחץ דם שניוני- נובע מסיבה מוגדרת, לרוב מבעיה אנדוקרינולוגית (בעיה הקשורה לאחת מבלוטות הגוף) או הפרעה כלייתית כלשהי.

 

הגורמים העיקריים ליתר לחץ דם:


• תזונה לקויה- צריכה מוגברת של מזון רווי בשומנים מן החי ומלח (סודיום כלוריד), בעיקר אם רמת המלח גבוהה ביחס לרמות האשלגן והמגנזיום בגוף.
• עישון, שתיית קפה ואלכוהול בצורה מופרזת לאורך זמן.
• משקל עודף וחוסר פעילות גופנית
• מצב סטרס (עקה) הנמשך לאורך זמן
• עודף גמישות של עורקי הלב- לרוב כתוצאה מטרשת עורקים
 

סוגי התרופות העיקריים כיום להורדת יתר לחץ דם הם חוסמי בטא, משתנים, חוסמי תעלות סידן, מרחיבי כלי דם ומעכבי ACE )  Angiotensin Converting Enzyme), למרבה הצער, לרבות מן התרופות תופעות לוואי כגון אובדן החשק המיני, אובדן שליטה על מתן שתן, קור בקצוות הגפיים, הפרעות בקצב הלב, עייפות, עצירות ותגובות אלרגיות שונות. וכשהטיפול נמשך לאורך שנים רבות, השפעתו על הגוף עלולה לפגוע באורח חייו של המטופל.

יתר לחץ דם והטיפול בו ברפואה הסינית​חשוב לציין כי הרפואה הסינית אינה מבדילה בין שני סוגי יתר לחץ הדם, ומתייחסת לכל מצב של יתר לחץ דם כיתר לחץ דם שניוני, המחייב בירור מקיף וטיפול בהתאם לבעיה, בכל המקרים יתר לחץ דם אינו הבעיה עצמה, אלא ביטוי לבעיה אחרת הקיימת בגוף, ובה יש לטפל.

יתר לחץ דם יכול לנבוע מסיבה רגשית או פיזית, חיצונית או פנימית, ותזונה לקויה, סטרס וגורמים נוספים עשויים לגרום בין היתר לתופעות של ורטיגו, סחרחורות, כאבי ראש לוחצים, עיניים אדומות, טעם מר בפה, צפצופים באזניים (טיניטוס), פנים סמוקות, עצירות,עצבנות וסימנים נוספים.

גם כאן, האבחנה והטיפול מותאמים אישית לכל אדם בהתאם למכלול הסימנים והתסמינים אשר עולים מן התשאול, הדופק, הלשון וההסטוריה הרפואית שלו. 

חשוב לציין כי הטיפול האידיאלי ביתר לחץ דם משלב בניית תפריט לתזונה נכונה, פעילות גופנית קבועה לשמירה על משקל גוף תקין והפחתת סטרס בעזרת פעילויות שונות (יוגה, טאי צ'י, צ'י קונג), כל אלה עשויים לסייע במידה רבה לטיפול ולהורדת לחץ הדם.

לרוב, הטיפול היעיל ביותר להורדת לחץ דם משלב נטילה של תרופות יחד עם דיקור סיני, צמחי מרפא ושינוי באורח חיי המטופל כפי שצוין מעלה. כאשר השאיפה היא לצמצם ככל הניתן את השימוש בתרופות (באישור רופא המשפחה בלבד) ולאפשר קיום אורח חיים בריא ככל האפשר.

רוצה לדעת עוד על הטיפול ביתר לחץ דם? יש לך שאלה?
ליצירת קשר השאירו פרטים ואשוב בהקדם:

Thanks! Message sent.