דיקור סיני הרפס

מהו הרפס?
הרפס הינה מחלה הנגרמת ע"י וירוס הוריצלה, מחלה זו מתאפיינת בפריחה שלפוחיתית על גבי העור או בריריות הגוף. קיימים מספר תתי סוגים לנגיף ההרפס, ולכל אחד מהם ביטוי שונה ודרכי טיפול שונות, אתמקד בשלושה תתי סוגים נפוצים: שלבקת פשוטה מסוג הרפס סימפלקס 1 (Hsv1) או הרפס סימפלקס 2 (Hsv2) ושלבקת חוגרת- הרפס זוסטר (הידוע גם בשם Shingles).
 

הרפס סימפלקס

וירוס אשר פגיעתו יוצרת זיהום ברקמה רירית, בעקבות הדבקה ע"י רוק, מגע מיני ומגע עורי, שימוש משותף בשפתון או מברשת שיניים ועוד. ההדבקה הראשונית מתרחשת כאשר הוירוס מצליח לחדור אל תאי עצב המצויים במערכת העצבים הסימפטתית (אשר תפקודה נקשר למצבי סטרס בגוף), נשאר רדום, ונוטה להתפרץ אל שטח פני העור בעת חילופי עונות,בזמן סטרס, מחלה, חולשה כלשהי או בעת תנודות הורמונליות חריגות בגוף. גם חשיפה מוגברת לחום ושמש, או שימוש בתרופות המדכאות את מערכת החיסון עלולות לגרום להתפרצות נגיף ההרפס.

מיקום ביטוי נגיף ההרפס סימפלקס תלוי בסוג הוירוס, הרפס סימפלקס HSV1 יופיע בדרך כלל מהמותניים ומעלה, במיוחד סביב הפה והשפתיים בעוד הרפס סימפלקס HSV2 יתבטא מאיזור המותניים מטה, בעיקר באיזור איברי המין והגניטליה. 

הרפס סימפלקס 1 :
לאחר ההדבקה הראשונית יחלו מחזורי זיהום חוזרים בתדירות משתנה (בהתאם לגורמים שצוינו מעלה), כאשר כל מחזור יימשך כ 7-10 ימים. קודם יופיעו גרד ועקצוץ ותוך כיממה יופיעו שלפוחיות מגרדות וכואבות, לרוב בשפתיים, אך ייתכן שגם בנחיריים, עיניים, או בכל איזור מעל לגובה המותניים. חשוב לזכור כי כאשר הפצעים פעילים ונראים לעין קיימת סכנת הדבקה, לכן יש להימנע מאכילה בכלים משותפים, נשיקות או כל מגע כזה או אחר.הרפס סימפלקס 2:
זוהי מחלת מין. הוירוס מועבר באמצעות מגע מיני, ותקופת הדגירה היא כ-5 ימים, בהדבקה הראשונית הזיהום עלול להיות קשה ולהתבטא בשלפוחיות, חום וכאבים חזקים שיימשכו עד 3 שבועות.
להרפס סימפלקס 2 אין בהכרח ביטוי עורי נרחב, האדם אינו חש שנדבק באותו הרגע מאחר והוירוס יכול לחדור אל תאי העצב ולהיות רדום שם עד לרגע התפרצותו החוצה. התקפי הרפס סימפלקס 2 החוזרים קטנים בחומרתם מאשר במופע הראשוני ונמשכים 7-10 ימים, עם זאת עדיין יופיעו שלפוחיות וכאב באיזור הגניטליה.
הרפס סימפלקס 2 הינה מחלה מדבקת מאוד בזמן התקף, לכן יש להימנע מיחסי מין בתקופת ההתפרצות. נשים הסובלות מהרפס גניטלי יחויבו בניתוח קיסרי למניעת הדבקת העובר במחלה.
 

הרפס זוסטר - שלבקת חוגרת
פגיעה זו של וירוס הוריצלה זוסטר, הגורם לאבעבועות רוח ונותר רדום בשורש העצב, מתחלקת לשלושה מצבים בהתאם להתפתחות המחלה:
בשלב הראשוני אשר נמשך כ- 48-72 שעות תופיע רק תחושת כאב עזה באיזור הנגוע, ללא סממן חיצוני, ייתכן ולכאב יתלוו גם חום גבוה, חולשה וכאבי שרירים.

בשלב הבא, שהוא השלב האקוטי, תופענה באיזור הנגוע שלפוחיות אדומות המכילות נוזל עכור, אלו יופיעו במשך 3-5  ימים ובמקביל יופיעו כאבים חדים ייתכן ויישארו עם החולה זמן ארוך, גם לאחר היעלמות השלפוחיות כעבור שבועיים בערך מיום הופעתן.
חשוב לדעת כי בשלב זה, כל עוד ישנם נגעים נראים לעין השלבקת החוגרת נחשבת למדבקת! ולכן מי שלא חלה באבעבועות רוח בתקופת הילדות הינו בעל סיכוני הידבקות גבוהים. נשים בהריון או בעלי מערכת חיסונית חלשה עשויים ללקות בסיבוכים אפשריים של המחלה.
השלב האחרון במחלה, שהוא השלב הכרוני, יופיע בקרב כמחצית מהחולים במחלה, ונפוץ יותר במבוגרים, מעל לגיל 50. שלב זה יתבטא בכאבים כרוניים חריפים הקרויים Post Herpetic Neuralgia, נימול, אובדן תחושה או רגישות יתר באיזור הפגיעה, ולו במגע הקל ביותר באיזור.
וירוס ההרפס זוסטר יתבטא לרוב בנגעים באיזור החזה בצורת שלפוחיות על רקע עור אדמדם ,בדרך כלל בפיזור לא סימטרי, אך ישנה גם אפשרות נדירה יותר לפגיעה באיזור הפנים והראש או הגפיים.


איך מטפלים בהרפס?
כיום, מחלת ההרפס הינה מחלה ויראלית חשוכת מרפא ברפואה המערבית. התרופות הניתנות לחולים מטפלות בסימפטומים של התפרצויות המחלה וכוללות תרופות דוגמת Zovirax Acyclovir, Valacyclovir, Herpesine ועוד. בנוסף לטיפול זה יומלץ על טיפול אנטיביוטי למניעת זיהומים משניים ומתן משככי כאבים בהתאם. במקביל, יש לשמור על היגיינה מירבית ולנקות את הפצעים שהופיעו במים וסבון.

חשוב לציין כי במהלך אוקטובר 2012 אושרה לשימוש בישראל תרופה בשם זוסטוואקס, המהווה חיסון מונע להרפס זוסטר ותינתן במרשם רופא לבני 60 ומעלה. החיסון כולל את נגיף הוריצלה זוסטר בצורה חיה מוחלשת וממחקרים עולה כי החיסון הפחית את שכיחות ההדבקה בנגיף ב-51% בקרב בני 60 ומעלה, ובקרוב ל-70% אצל בני 50 עד 59.לפי הרפואה הסינית, מחלת ההרפס נובעת מלחות חמה אשר נוצרת בתוך הגוף בשילוב פלישה של חום ורעילות מן החיצון. בהרפס סימפלקס ישנה חדירה של הפתוגן לרמות העמוקות של הגוף, תוך פגיעה בצ'י המזין והדם. במיוחד אצל ילדים ובעלי מערכת חיסונית חלשה. הפתוגן הינו עקשן מאחר ומדובר בלחות הנוטה לשקוע בגוף וליצור חולשה כרונית באיברים.
בהרפס זוסטר לעומת זאת, מקורות החום העיקריים הם הכבד והלב, ובהמשך עלולה להיגרם תקיעות של צ'י ודם. סוג וצורת הנגעים תלויים בדומיננטיות של הלחות, החום או הרעילות.טיפול בהרפס ברפואה סינית הינו טיפול מותאם אישית באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא סיניים. אבחנת המטופל על פי תשאול מדוייק, הסתכלות, דופק ולשון תקבע מהו הטיפול המתאים ביותר מבחינת אופי הנקודות והצמחים הרלוונטיים לפיזור החום, הלחות והרעילות יחד עם חיזוק מערכת החיסון. מאחר וסטרס הינו אחד מהגורמים העיקריים להתפרצות המחלה. הטיפול הקליני משלב גם טיפולי רפלקסולוגיה לאיזון מערכות הגוף, הרגעה והפגת מתחים.רוצה לדעת עוד על הטיפול בהרפס? יש לך שאלה?
השאר פרטיך כאן ואשמח לחזור בהקדם 

Thanks! Message sent.