דיקור סיני כאבי ראש ומיגרנות

כאב הוא שפה. שפה דרכה הגוף מעביר למח אותות במטרה להזהירו מפני תהליכים המתרחשים בגוף וגורמים לנזק לרקמות. כאב ראש יכול להיגרם מסיבות שונות, אך כדי לטפל בו באופן מיטבי תחילה יש להבדיל האם מדובר בכאב ראש ראשוני או כאב ראש שניוני.

כאב ראש ראשוני הוא מנת חלקם של רוב הסובלים מכאבי ראש כרוניים, כאב זה יכול להיות מוגדר כמיגרנה, כאב ראש לוחץ (Tension Headache) או כאב ראש חריף (Cluster Headache). לעומת זאת, ישנו כאב ראש שניוני המופיע כסימן נלווה למחלה כמו שפעת, בעיית שיניים או עיניים, בעיה בכלי הדם, או פגיעה כלשהי דוגמת "צליפת השוט"    (Whiplash- חבלה צווארית אשר נגרמת לרוב מתאונת דרכים).

מהי מיגרנה? 

מיגרנה מוגדרת ככאב ראש ראשוני חולף, ותסמיניה אורכים בדרך כלל 4-72 שעות. זוהי הסיבה הנפוצה ביותר לכאב ראש חמור והיא שכיחה פי 3 אצל נשים מאשר גברים. לרוב, המיגרנה מתחילה בגיל ההתבגרות או בשנות העשרים המוקדמות.

כאב הראש במיגרנה נובע מכיווץ והרחבה של כלי דם תוך- גולגולתיים, המפעילים את חיישני הכאב שנמצאים בראש, ומקנים את תחושת הכאב העז.

המיגרנה היא יותר מכאב ראש, הכאב הוא בדרך כלל חד צידי וישנם סימפטומים בולטים המזוהים עם מיגרנה כמו בחילה, רגישות לאור, רגישות לרעש ופחד או סלידה מריחות חזקים או מסוימים. מטופלים מדווחים על קושי להתרכז ולהתמקד בזמן התקף.
פעילות פיזית שגרתית בדרך כלל מחמירה את המיגרנה- אפקט זה יחד עם רגישות לאור ולרעש, גורם לרוב המטופלים לשכב בחדר שקט וחשוך במהלך התקפים. התקפים חמורים של מיגרנה עלולים לגרום למוגבלות ולהפרעה במהלך חיי היומיום, המשפחה, והעבודה.

אז מה גורם למיגרנה ומה הטיפול המוצע כיום?
זוהו גורמים פוטנציאליים רבים למיגרנה כמו שתיית יין אדום, דילוג על ארוחות, גירוי יתר של עצב תחושתי (אורות מהבהבים, ריחות חזקים וכדומה) שינויי מזג אוויר, מחסור בשינה, לחץ, ושינויים הורמונאליים (מיגרנה קדם וסתית היא דוגמא טובה לכך).
כאמור, לא כל כאב ראש הוא מיגרנה. אבחנה של כאב ראש כמיגרנה יכולה להיעשות על ידי רופא בלבד, שלאחר תשאול וביצוע הבדיקות המתאימות יקבע האם המטופל סובל ממיגרנה, ואת אופן הטיפול בה.
הטיפול התרופתי הקונבנציונלי למיגרנה תלוי בתדירות ההתקפים ועוצמתם, הטיפול יכול להיות סימפטומטי (רק כשיש התקף) או מניעתי ( נטילה קבועה של כדורים בכל יום), כאשר הטיפול הסימפטומטי כולל משככי כאבים או תרופות המשפיעות על טונוס כלי הדם, ואילו הטיפול המניעתי כולל תרופות המסייעות בשימור טונוס כלי הדם באופן קבוע על מנת להקשות על כיווצם והרחבתם.
לעיתים, קפאין נחשב למרכיב טיפולי במיגרנות.


כאבי ראש ומיגרנות ברפואה הסינית
לפי הרפואה הסינית, בין הגורמים לכאבי ראש נמנים הרגלי תזונה ושתייה לקויה, חוסר איזון רגשי, ותנודות ושינויים ברמות היין והיאנג בגוף, כאשר אצל נשים בגילאי הפוריות קיים בין היתר קשר גם למחזור החודשי.
האיברים העיקריים בהם נתמקד בטיפול במיגרנות ברפואה הסינית הם הכבד, הטחול, הקיבה והכליות. 

הכבד, אשר מאחסן את דם הגוף ואחראי לזרימה ההרמונית של הצ'י והדם בכל רחבי הגוף, נוטה להיתקע בגלל חוסר איזון רגשי (סטרס, כעס או תסכול) וכשהצ'י נתקע, הוא נוטה להתפרץ לכיוונים שונים בגוף. במקרה בו הצ'י מתפרץ כלפי מעלה, הבעיה תתבטא בצורת כאב ראש, וייתכנו גם סימני חום, בין הסימנים ייתכנו סחרחורות, תחושת אי שקט,נרגנות, הפרעות שינה, תחושת מרמור, פנים אדומות, עצירות, צרבות וסימנים נוספים.
במקרים מסוימים, ייתכנו כאבי ראש כתוצאה מלחות וליחה. הטחול והקיבה אחראים להעלאת יאנג טהור לכיוון הראש ופינוי היין העכור כלפי מטה. במקרים בהם יש אכילה לא נכונה או אכילת יתר, מחשבות יתר ודאגות (לפי הרפואה הסינית, דאגות יתר פוגעות בטחול) או עבודה בסביבה בעלת אקלים לח, עלולים להיווצר לחות וליחה אשר יתבטאו בכאבי ראש וגם בתחושת כבדות ועמימות, סחרחורות, תחושת נפיחות בטנית, גזים, בחילות, הקאות, שיעול עם ליחה וסימנים נוספים.
ברפואה הסינית, לכליות תפקיד משמעותי באחסון תמצית הגוף (ג'ינג) ובשמירה על היין והיאנג, כמו גם על הצ'י המקורי, המהווה את "המדורה" של הגוף, מקור האנרגיה לשאר איברי הגוף. במקרים בהם ישנה חולשה של הכליות, אשר תתבטא בין היתר בכאבי ברכיים וגב תחתון, חולשה של העצמות או ירידה בצפיפות העצם, בעיות שיניים, אימפוטנציה וסימנים נוספים, ובין היתר ייתכן ויופיעו גם כאבי ראש.
חשוב לציין כי לסוג הכאב (דוקר/ עמום/ מפושט/ הולם /מיקום משתנה ) ולמיקומו (מצח, צידי הראש, קודקוד, אחורי הראש, סובב את כל הראש ) חשיבות רבה באבחון כאב הראש והגורמים לו מבחינת הרפואה הסינית.


בתחילת הטיפול נערך תשאול מפורט של המטופל הכולל היכרות עם תפריט התזונה היומי שלו, מה מקל או מחמיר את הכאב, ושאלות נוספות שיסייעו באבחנת הסיבות לכאב הראש והתאמת הטיפול לבעיה.
הטיפול משלב דיקור סיני עם נטילת צמחי מרפא, תזונה סינית וטיפול רפלקסולוגי המותאמים באופן אישי לכל מטופל. בנוסף, ישנה חשיבות רבה לניהול יומן אישי של המטופל לתיעוד כאבי הראש ואופיים לפי קריטריונים קבועים, המאפשרים מעקב טוב יותר אחר התקדמות הטיפול והשיפור במצב המטופל.
 

רוצה לדעת עוד על הטיפול בכאבי ראש ומיגרנות? יש לך שאלה?
השאירי פרטייך כאן ואשוב בהקדם

Thanks! Message sent.