צ'י

צ'י הינו מונח יסוד ברפואה הסינית אשר קרוב למושג אנרגיה, או האנרגיה אשר מאפשרת חיים. הצ'י בעצם מרכיב כל דבר בטבע, אורגני או שאינו אורגני. את מהות הצ'י לא ניתן לתרגם למילה אחת, אך אפשר להסביר את מהותו באמצעות שורת תפקידים שהוא ממלא בגוף כגון הנעה, התמרה, הזנה העלאה, חימום, הגנה ועוד. הצ'י נע ברחבי גופנו באמצעות ערוצי אנרגיה הקרויים מרידיאנים.

אז איך הצ'י שלך הבוקר?

​בסין, כשרוצים לשאול לשלומו של אדם, נשאלת שאלה זו, שהרי מצב רוחנו, מחשבותינו, תחושותינו, ורמת האנרגיה שיש בגופנו כולם מושפעים מכמות הצ'י שיש לנו, אדם עם צ'י חלש יהיה לרוב עייף וכמוש בעוד בעל הצ'י החזק יהא נמרץ ורענן.

​תפקידיו העיקריים של הצ'י בגופנו הם הנעה, חימום והחזקת האיברים במקומם, ברפואה הסינית, השאיפה המתמדת לאיזון עוסקת בויסות זרימת הצ'י בגוף ובכך- טיפול בכאב. זאת לפי פתגם העתיק :"במקום בו יש כאב אין זרימה, במקום בו יש זרימה, אין כאב".

 

​מהיכן אנו מקבלים את הצ'י שלנו?
הצ'י שלנו מגיע אלינו ממספר מקורות, באופן מולד ובאופן נרכש:
• צ'י פרה-נטאלי (Pre Natal Qi) - זהו הצ'י המולד אותו אנו יורשים מהורינו, כמות הצ'י המועברת לתינוק מאביו ואימו בזמן ההתעברות ומהלך ההריון מהווים נקודת בסיס להתפתחות הילד וחוסנו, גם כמתבגר וכמבוגר.
• צ'י פוסט-נטאלי (Post Natal Qi)- זהו הצ'י הנרכש, אותו האדם מקבל דרך המזון אותו הוא אוכל ודרך האויר אותו הוא נושם, לכל צ'י (מזון/ נשימה) יש מנגנון נפרד האחראי לייצורו, וכמות הצ'י המיוצרת דרכו משתנה מאדם לאדם.
 
בעיות בזרימת הצ'י
צ'י עודף או חוסר צ'י בגוף יכול להתבטא בגוף בפתולוגיות שונות, בהתאם לאיבר הסובל מעודף או חוסר, גיל המטופל, חומרת הבעיה, משך הזמן בו היא קיימת ומשתנים נוספים הקיימים אצל כל מטופל, הצ'י יכול להתבטא ברמה שאינה מאוזנת במספר צורות:
• חוסר צ'י- תשישות ועייפות, יציאות רכות, חולשה בגפיים, מלאות ועייפות אחרי ארוחה, בחילות, חוסר תיאבון וחיוורון.
• תקיעות (סטגנציית) צ'י- תחושת מלאות ולחץ באיזור החזה, נטיה למצבי רוח משתנים, אנחות, נרגנות ויציאות משתנות.
• צ'י מורד- בחילות, הקאות, שיהוקים, צרבות, ריפלוקס (תנועת הצ'י הטבעית משתבשת ומה שאמור לרדת מטה עולה מעלה)
 

לסיכום, הצ'י הינו האנרגיה המצויה בכל מקום בטבע וגם בגופנו, השאיפה המתמדת היא זרימה הרמונית וחלקה של צ'י ברחבי גופנו, תחושת חיוניות ורעננות. כשהצ'י חלש או תקוע ניתן לסייע לגוף באמצעות שיטות טיפול שונות (דיקור סיני, צמחי מרפא, רפלקסולוגיה, צ'י קונג ועוד) להתגבר על הכאב ולשוב לאיכות חיים טובה ובריאה.

כתובת ויצירת קשר:

קליניקה ברמת גן- אלישיב 12

קליניקה בהוד השרון- אפק 10

טלפון - 052-3620172

מייל - oren.rachmany@gmail.com

עוד באתר

  • Black Instagram Icon
  • Black Facebook Icon

הקליניקה

כל התכנים המופיעים באתר נועדו לספק מידע בלבד ואינם בגדר המלצה רפואית, חוות דעת מקצועית, או תחליף להתייעצות עם רופא מומחה (MD).

הכניסה והגלישה בדפי האתר מהווה הסכמה לתנאי השימוש . לקריאת מדיניות פרטיות באתר.

© 2012 כל הזכויות שמורות לאורן רחמני "אורן - רפואה משלימה מהשורש" . אסורה העתקת טקסטים, תמונות או כל תוכן מהאתר ללא רשות מפורשת בכתב מבעל האתר, המפר הוראה זו חשוף לתביעה משפטית.